Cukrzyca ciążowa - czy płeć dziecka ma jakieś znaczenie?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy!

cukrzyca-ciazowa-plec-dziecka.jpg

Naukowcy z Kanady, a dokładniej z Uniwersytetu w Toronto przeprowadzili badania, które wykazały ciekawą zależność. Okazuje się, że ryzyko cukrzycy ciążowej może być związane z płcią dziecka. Mniej szczęśliwe (przynajmniej jeśli chodzi o tę dolegliwość) są kobiet, które mają wydać na świat synów. Wyliczono, że ciężarne spodziewające się chłopców o 4 proc. częściej chorowały na cukrzycę w ciąży w porównaniu do tych pań, które miały urodzić dziewczynki. Naukowcy w ten sposób odkryli, że istnieje zależność między płcią płodu a metabolizmem glukozy kobiety, która jest w ciąży. 

 Zobacz też: Jak odżywiać się w ciąży, żeby urodzić matematycznego geniusza?

Badania zostały oparte na analizie wyników pochodzących z 20 różnych prac naukowych, opublikowanych w latach 1950-2015. W sumie wzięto pod uwagę badania 2,4 mln kobiet.

Zobacz też: 9 rzeczy, które na pewno usłyszysz będąc w ciąży

W Polsce cukrzyca ciążowa dotyka co dziesiątą kobietę spodziewającą się dziecka, a diabetolodzy biją na alarm - będzie jeszcze gorzej! Bardziej narażone na cukrzycę ciążową są kobiety, które mają urodzić chłopca (to już wiecie), ale także te, które zwlekają z macierzyństwem (skończyły 35 lat), są otyłe, mają nadciśnienie tętnicze, urodziły w przeszłości duże dziecko lub dziecko chorem, mają genetyczne uwarunkowania lub mają zespół policystycznych jajników. 

Zobacz też: Co jeść w ciąży, żeby nie mieć niedoboru żelaza?


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 22.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×