Jak dbać o zęby niemowlaka? Wszystko, co powinna wiedzieć mama

Od kiedy myć zęby niemowlakowi i jak? Kiedy wybrać się z maluchem do dentysty? Mamy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

zeby-malego-dziecka.jpg

Higiena niemowlaka nie kończy się na kąpieli dziecka i umyciu jego ciała. Ważna jest także, często zapominana, higiena jamy ustnej. Jak dbać o zęby niemowlaka? Zobaczcie kilka najważniejszych informacji, które powinna znać każda mama. 

Higiena jamy ustnej noworodka. Przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej - po każdym jedzeniu należy za pomocą wilgotnego, jałowego gazika nawiniętego na palec oczyścić przedsionek jamy ustnej, język i podniebienie z resztek mleka. 

Pierwsze zęby. Wraz z pierwszymi zębami pojawiają się bakterie odpowiedzialne za procesy próchnicowe. Zęby niemowlaka należy czyścić po każdym posiłku za pomocą miękkiej szczoteczki, dostosowanej do wieku dziecka. Ząbki czyści się po obu stronach, ruchami wymiatającymi, od dziąseł w kierunku korony. Jak to zrobić? Zobaczcie wideo. 

Zęby niemowlaka na początku myjemy wodą (ew. łagodnym roztworem przygotowanym z rumianku). Z czasem można zacząć stosować pastę do zębów - oczywiście przeznaczoną dla niemowląt i w niewielkiej ilości (wielkości ziarenka groszku). 

Jeśli niemowlę już siedzi i ładnie trzyma przedmioty, możecie mu dać do rączki szczoteczkę, żeby sam uczył się szczotkować zęby. Oczywiście pod kontrolą. Wiadomo, że na początku będzie to bardziej przypominało zabawę, ale ważne jest oswajanie dziecka z tą codzienną czynnością. 

Wizyty u stomatologa. Pierwsza taka wizyta powinna się odbyć ok. 18 miesiąca. Jej charakter jest adaptacyjny i ma na celu kształtowanie pozytywnego nastawienia dziecka do zabiegów stomatologicznych.  

Fluoryzacja. Fluoryzacja endogenna w postaci tabletek lub kropli i fluoryzacja kontaktowa (lakiery, pianki, pasty, płukanki fluorkowe) może być stosowana od 1 roku, po konsultacji z lekarzem.

zeby-niemowlaka-jak-dbac.jpgZobacz także: Jak się bawić z niemowlakiem?

Dieta. Dla prawidłowego rozwoju uzębienia dziecka kluczowy jest wapń, fosfor, białka i witamina D. 

Złe nawyki. Przyczyną wad zgryzu może być ssanie palca czy przedłużające się ssanie smoczka. Z kolei pojenie nocne sokami lub podawanie smoczka wypełnionego cukrem powoduje próchnicę.  

Zobacz także: Szczepienia, jakie czekają każde niemowlę w pierwszym roku życia - lista

 


Źródło: MilionKobiet.pl, inf. prasowa Prima Dent
Foto: ShutterstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 03.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
AldonaCSI
Niemowlakowi dobrze jest smarować zęby jakąś pastą lub żelem, który jest specjalistyczny. Jesli chodzi o łagodzenie bólu to swojemu maluchowi stosuję ten http://mec24.pl/pasty-dla-dzieci/66-zel-dla-dzieci-na-zabkowanie-buccotherm-50-ml.html?search_query=zel&results=5 Zdarza się, że kupuje też na allegro specjalne płukanki http://allegro.pl/listerine-smart-500ml-plukanka-dla-dzieci-owocowy-i5730062018.html i stosuje je miejscowo. Łagodzi to ból a przy okazji fajnie się sprawdza.
Dodano: 2016-04-21 08:31:51 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×