Nie bój się przytulać

Według badań mamy coraz większe problemy z przytulaniem dzieci, choć ta czynność niesie za sobą wiele korzyści. Zastanawiasz się jakich i jakie są tego przyczyny? Zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy!

Nie bój sie przytulać

Nie bój się przytulaćPrzytulanie dziecka niesie wiele korzyści. Maluch jest przede wszystkim bardziej otwarty, inteligentny oraz zdrowszy!

Jako główne bariery przed przytulaniem wymienia się uparte dążenie do zaspokojenia potrzeb materialnych zaniedbując potrzeby emocjonalne, uzależnianie przytulania od wieku dziecka, wzrost popularności modelu rodziny 1+1, a liczba barier ciągle się powiększa. Mają na to wpływ nowości techniczne, odchodzenie od pielęgnowania tradycji rodzinnych, emigracja za pracą.

Często boimy się przytulać maleństwo ze względu na jego niewielkie rozmiary, poczucie jego kruchości, lecz wyniki pokazują, że im starsze dziecko, tym bariera przed dotykiem rośnie. Najczęściej to ojcowie mają problem z okazywaniem uczuć.

Nie bój się przytulać

Nie bój się przytulać


Okazywanie czułości ma swoje przełożenie na zachowanie dziecka. Przytulane dzieci z większą swobodą zabierają głos w wypowiedziach przy innych osobach, są wyraźnie bardziej pewne siebie i otwarte, wykazują lepsze przystosowywanie się do nowego otoczenia, zasad panujących w szkole, a potem w pracy i to, co powinno najmocniej zainteresować rodziców - mają lepszy kontakt z najbliższymi, chętniej dzielą się przeżyciami!

Dotyk bliskiej osoby wpływa na stabilność emocjonalną, poczucie bezpieczeństwa, procesy poznawcze oraz rozwój umiejętności odkrywania otoczenia.

W Polsce właśnie rusza akcja "Przytulenie ma znaczenie", która ma na celu zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na rolę okazywania czułości i bliskości w rozwoju dziecka, jak również zachęcić do częstszego przytulania swoich pociech.

Pamiętajmy, że potrzeba przytulenia, czułości nie maleje z wiekiem!


Źródło: Mat. prasowe
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 10.10.2013 (aktualizacja: 2013-10-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×