Pierwszy dzień w szkole - jak przygotować dziecko i pomóc mu się zaadaptować?

Początki w szkole mogą być dla dziecka trudne. Oto kilka wskazówek, które pomogą przygotować maluch na nową sytuację.

powrót do szkoły.jpg

Pierwszy dzień w szkole - jak przygotować dziecku i pomóc mu się zaadaptować?

Początki w szkole mogą być dla dziecka nieco stresujące. Kiedy w pierwsze dni nie będzie się czuło komfortowo w nowej sytuacji może się zniechęcić i negatywnie nastawić. To może zniechęcić dziecko do szkoły i sprawić problemy w przyszłości. Jak tego uniknąć?

Przyjęcie na cześć powrotu do szkoły

Ważne jest, by powrót do szkoły lub jej rozpoczęcie było pozytywnym wydarzeniem. Urządzenie symbolicznego przyjęcia pomoże nie tylko oswoić się z myślą o szkole, ale także skojarzyć ją z czymś miłym.

Zobacz też: SPRAWDŹ CO TWOJE DZIECKO MOŻE KUPIĆ W SZKOLE 

Spotkanie z przyjaciółmi ze szkoły 

Jeśli tylko jest taka możliwość dobrze będzie zaprosić do zabawy przyszłych lub obecnych kolegów i koleżanki ze szkoły. Przez wakacje dzieci często urywają ze sobą kontakt i później ciężko jest go odnowić lub zawrzeć. Dobrze jest zatem spróbować zaaranżować ten moment zanim dzieci pójdą do szkoły. Dzięki temu już w pierwszy dzień będą się czuły pewniej.

powrót do szkoły.jpg

Powrót do szkoły nie musi być stresujący

ZACHĘCENIE DO ZDOBYWANIA WIEDZY

W szkole dzieci przede wszystkim zdobywają wiedzę. Jednak często wydaje się im to nudne. Dobrze jest pokazać dziecku, że nowe doświadczenia, czy to czego może się nauczyć w szkole to coś ciekawego i przede wszystkim może dawać dużo dobrej zabawy. 

Czytanie z dzieckiem, robienie doświadczeń, czy zabawa poprzez naukę to coś, co nauczy dziecko zdobywać wiedzę i korzystać z niej.

Zobacz też: CZY PROBLEMY RODZINNE SPRZYJAJĄ OTYŁOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY? 

Wspólne zakupy przed szkołą

Choć dzieciom czasem ciężko jest przetrwać zakupy, warto uzbroić się w nieco cierpliwości i pozwolić dziecku uczestniczyć w zakupach wyprawki do szkoły. To kolejny etap, który przygotuje je do nowej sytuacji. Nowe rzeczy, które dziecko samo wybierze będą także powodem do tego, by pójść do szkoły chociażby po to, by wypróbować nowe kredki, czy zeszyt z ulubionym bohaterem.

Nie odsuwajmy zatem dziecka od tego i dajmy mu poczucie, że ma wpływ na to, co weźmie ze sobą do szkoły.

 

Dobre drugie śniadanie

Kiedy dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy lub po długiej przerwie dobrze jest przygotować mu na drugie śniadanie to, co naprawdę lubi. Dzięki temu poczuje się bezpieczniej i lepiej w nowej sytuacji. Drobny prezent w postaci jakiegoś smakołyka będzie miłym zaskoczeniem, które na pewno pomoże oswoić się z sytuacją i umili pierwszy dzień w szkole.

Zobacz też: MAMO, NIE IDĘ DO SZKOŁY! 

Dobry omen

Jeśli widzimy, że dziecko stresuje się tym wydarzeniem możemy dać mu mały prezent, który będzie dla niego "przyjacielem" kiedy nas nie będzie w pobliżu. Maskotka, breloczek, mała bransoletka, która będzie symbolem naszego wsparcia i sprawi, że dziecko nie będzie się czuło samotne, to z pewnością coś, co może pomóc przyzwyczaić się do szkoły.

Zobacz też:

Zobacz też: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 21.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Teraz na rynku jest na prawdę duży wybór gier edukacyjnych, większość podręczników ma załączoną płytkę w zestawie. Dzieciaki dużo lepiej przyswajają wiedzę przez tego typu atrakcje. Warto, więc zainwestować w nowy laptop czy komputer. Widziałam bardzo fajną ofertę w ME specjalnie na powrót do szkoły.
Dodano: 2016-08-13 19:49:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×