Tokofobia wśród kobiet w ciąży

Przeraża Cię myśl o nadchodzącej dacie planowanego porodu? Nie wiesz, jak sobie poradzisz z bólem i wysiłkiem i z tego powodu żyjesz w ciągłym stresie? Takie objawy mogą być sygnałem ostrzegawczym, że cierpisz na tokofobię!

Tokofobia wśród kobiet w ciąży

Tokofobia wśród kobiet w ciążyTokofobia
, pomimo faktu, że nie jest aż tak bardzo nagłaśniania przez media, dotyka coraz więcej młodych kobiet w ciąży. Dolegliwość objawia się silnym, wręcz panicznym strachem przed porodem, który potęguje się z każdym kolejnym tygodniem, który przybliża kobietę do urodzenia dziecka.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tokofobii. Pierwszy z nich dotyczy kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły, w związku z tym zupełnie nie wiedzą, czego mają się spodziewać, jak będzie przebiegał poród, czy ból będzie silny czy wręcz nie do wytrzymania. Takie rozważanie u wielu kobiet prowadzą wręcz do obsesji, która uniemożliwia im normalne, codzienne funkcjonowanie.

Śniło Ci się, że jesteś w ciąży? Koniecznie sprawdź, co to oznacza!

Drugim rodzajem tokofobii, jest tokofobia wtórna. W tym przypadku mamy do czynienia z kobietami, które mają już za sobą jeden lub nawet więcej porodów. Jednakże w wyniku bardzo nieprzyjemnych przeżyć, a nawet szoku (np. związanego z nagłym poronieniem), nie mogą wyzbyć się strachu przed kolejnymi narodzinami dziecka.

Kliknij i przeczytaj, jak poradzić sobie z poronieniem dziecka!


Tokofobia wśród kobiet w ciąży

Tokofobia wśród kobiet w ciążyNie bój się porodu!


1. Poród jest całkowicie naturalnym procesem w życiu kobiety, który od setek tysięcy lat dotyczy prawie każdej z nas. Pomyśl o rozwiązaniu, jak o rutynowym zabiegu, który kończy się szybko i z sukcesem. Możesz również porozmawiać z kobietami, które poród mają już za sobą. Na pewno podpowiedzą Ci, jak prawidłowo przygotować się do porodu, na co powinnaś się nastawić oraz przekonają - że naprawdę nie ma się czego bać.

Kliknij i dowiedz się, jak powinnaś przygotować się do porodu!

2. Boisz się, że nie poradzisz sobie w szpitalu podczas porodu, ponieważ nie będziesz wiedziała, co masz dokładnie robić? Zapisz się do szkoły rodzenia. Dzięki wizytom oswoisz się z nadchodzącą sytuacją, nauczysz prawidłowego oddychania, a także poznasz skutecznie techniki relaksacyjne, które pomogą Ci się odprężyć.

3. Jeżeli jednak pomimo podjętych działań, strach przed porodem jest zbyt silny i całkowicie Cię paraliżuje, skorzystaj z pomocy psychologa.

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Sprawdź jej pewne objawy!Poród w wodzieTokofobia wśród kobiet w ciąży

Tokofobia wśród kobiet w ciąży


Opracowanie: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 04.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marrika2
W Polsce rodzić to koszmar. Trzeba płacić za znieczulenie, nie mówiąc o innych rzeczach. Nic dziwnego, że kobiety w ciąży boją się porodu w polskich szpitalach.
Dodano: 2013-06-23 02:23:57 Zgłoś nadużycie
Lighter
To fakt, po traumatycznym porodzie taka choroba się tylko nasila
Dodano: 2012-10-16 09:14:30 Zgłoś nadużycie
Anonim
Jak sobie wmówimy że nie lubimy mleka, to nie będziemy go lubiły..do porodu należy podejść zadaniowo. Musi boleć, ale szybko przechodzi. Takie nastawienie wogóle nie przeszkadza w podjęciu decyzji o następnej ciąży. A znieczuleń osobiście nie polecam, ból porodowy jest niczym w porównaniu z bólem, jaki powoduje blizna po wkłuciu ito nie trwa kilka godzin.
Dodano: 2012-10-06 08:10:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
ja jak powiedziałam lekarzowi, że chyba mam tokofobię to mnie wysmiał. Mam 30 lat i chce mieć dziecko.
Dodano: 2012-10-05 08:11:23 Zgłoś nadużycie
Anonim
Poród to koszmar,ja mimo znieczulenia wspominam to jak cos tak strasznego ze nigdy nie zdecydowałabym sie na więcej dzieci.
Dodano: 2012-10-05 07:24:33 Zgłoś nadużycie
Anonim
No ja się wcale nie dziwię, że kobiety się boją porodu. Jak nie rodzisz w prywatnej placówce to odmówią ci znieczulenia, upodlą a jak będą komplikacje to jak zaczniesz odlatywać zrobią Ci cesarkę.
Dodano: 2012-10-04 19:05:25 Zgłoś nadużycie
Anonim
ja też się boję zajścia w ciążę:O
Dodano: 2012-10-04 08:45:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×