Jak przyjmować krytykę z klasą?

Na wiele osób krytyka, nawet ta konstruktywna potrafi mieć bardzo negatywny wpływ. Surowa lub negatywna ocena zazwyczaj kończy się utratą wiary w siebie, frustracją i przekonaniem, że do niczego się nie nadajemy. Zobacz jak za pomocą kilku prostych kroków, można to zmienić!

iStock_58700182_SMALL (1).jpg

KAŻDY MOŻE POPEŁNIAĆ BŁĘDY

Pamiętaj, że każdy może popełniać błędy. Jeżeli zostałaś skrytykowana w pracy, nie zakładaj od razu, że wszystko robisz źle. Zastąp myślenie, że jesteś do niczego, racjonalną oceną tego, co zrobiłaś źle i co możesz zrobić, aby następnym razem wykonać zadanie poprawnie.

NIE BÓJ SIĘ POWIEDZIEĆ "NIE" SZEFOWI

Krytyczna opinia nie zawsze musi być słuszna. Jeżeli masz mocne argumenty, które stanowią o twojej racji, nie wahaj się ich użyć. Spokojnie i rzeczowo wytłumacz swojemu przełożonemu, dlaczego uważasz, że to, co zrobiłaś było słuszne. Nie bój się powiedzieć „nie” szefowi i podziękuj za krytykę! Asertywność to podstawa bycia szczęśliwą w pracy.

POZYTYWNE MYŚLENIE I EMOCJE

Krytyka nie zawsze oznacza, że osoba, która niepochlebnie opiniuje twoje działania, darzy cię niechęcią. Krytyczne opinie dotykają naszych najskrytszych emocji i najbardziej wrażliwych obszarów naszej duszy. Pracuj nad poczuciem własnej wartości i swoją samooceną. Pamiętaj, aby podczas przyjmowania krytyki, panować nad emocjami. Nie bój się zadawać pytań. W ten sposób będziesz mogła naprawić błąd, który popełniłaś. Reagowanie agresją i podniesionym głosem, nie jest dobrym rozwiązaniem tej sytuacji. Pozytywne myślenie i emocje, wpłyną dobrze na ciebie i twoje relacje z otoczeniem.

ODDZIEL OBSZARY, KTÓRE PODLEGAJĄ KRYTYCE

Pozytywne reagowanie na krytykę jest trudne, ale ćwiczeniem, które to ułatwi, będzie szczera rozmowa ze sobą. Wyjaśnij sobie, które obszary mogą podlegać krytyce. Sprawy takie jak gust czy przekonania z pewnością nie powinny znaleźć się w zasięgu krytycznych opinii. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi, dlatego konstruktywną krytykę w pracy przyjmuj pozytywnie. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 08.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×