Motywacja do pracy to podstawa

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co zmusza cię, by w poniedziałek rano, po leniwym weekendzie wstać z łóżka i pobiec do pracy? Kredyt do spłacenia, perspektywa awansu czy podwyżki, a może lęk przed groźnym szefem, który tępi spóźnialskich? Otóż nic z tych rzeczy. Metoda motywacji, popularnie zwana metodą: kija i marchewki (kary i nagrody), powoli odchodzi do lamusa. Najsilniejszym motywatorem do pracy jest… ciekawość i pasja. Jeśli to, co robisz zawodowo, lubisz tak bardzo, że mogłabyś robić to za darmo, jesteś człowiekiem sukcesu.

Motywacja do pracy to podstawaHarry F. Harlow, psycholog z Uniwersytetu Wisconsin, w roku 1949 przeprowadził słynny eksperyment na małpkach, który miał na celu odkryć motywację do wykonania pewnego prostego zadania. Okazało się, że małpki najlepiej i najszybciej wykonywały zadanie, jeśli było ono dla nich ciekawe i sprawiało im przyjemność.  


W ten oto sposób okazało się, że ważnym motywatorem, oprócz kar i nagród, jest tzw. wewnętrzna motywacja, czyli ciekawość i pasja. Mało tego, nadmiarowe stosowanie nagród i kar powodowało, że małpki uodparniały się na te motywatory i przestawały się starać. A jak to wygląda u ludzi? W końcu podobno wcale tak bardzo nie różnimy się od małp.

Motywacja 3.0

Daniel H.Pink, autor książki: "Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację" twierdzi, że współczesny świat potrzebuje nowego systemu operacyjnego, czyli Motywacji 3.0, na którą składają siMotywacja do pracy to podstawaę 3 podstawowe elementy: autonomia – czyli pragnienie, by móc kierować własnym życiem, mistrzostwo – chęć bycia coraz bardziej perfekcyjnym w czymś, co się lubi i cel – pragnienie, żeby wykonywać swoją pracę z poczuciem misji, a nie tylko dla pieniędzy.  

Metoda kija i marchewki to za mało, zwłaszcza w przypadku zadań wymagających twórczości i kreatywności. Obietnica awansu, czy podwyżki może działać demotywująco, a nawet nakłaniać do nieetycznego zachowania np. zawyżania wyników sprzedaży. 

Być może twój szef wciąż wierzy, że jego, rzucone mimochodem: "Pani Kasiu, jestem z pani zadowolony, jeśli będzie tak dalej, pomyślę o podwyżce", zachęca cię do przesiadywania w firmie po godzinach i pracy w weekendy. No cóż, jest w błędzie. Im bardziej jesteś niezależna, ambitna a kariera zawodowa jest dla ciebie naprawdę ważna, tym intensywniej zadbaj o wewnętrzną motywację, a pieniądze i awans pojawią się same.

Odkryj, co naprawdę  lubisz robić

Wróć pamięcią do swoich dziecięcych marzeń, kim chciałaś być w przyszłości? Czy zawód, który dziś wykonujesz jest blisko twoich marzeń? Przyjrzyj się też swoim aktywnościom pozazawodowym, czy chociaż częściowo wykorzystujesz je w swojej pracy. Jeśli np. uwielbiasz kontakty z ludźmi, a w pracy masz bezpośredni kontakt z klientami, bingo.Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 07.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×