Podejmij walkę z mobbingiem!

Kiedy moja koleżanka ze łzami w oczach opowiadała mi o swoim szefie, który oprócz poleceń wykonywania regularnych obowiązków zgodnych z jej kwalifikacjami, zlecał jej również opiekę nad swoimi dziećmi, sprzątanie prywatnego samochodu i załatwianie jego rodzinnych spraw, nie mogłam w to uwierzyć! Co zrobić, aby w odpowiednim momencie przerwać towarzyszącą pracy gehennę w postaci dyskryminacji ze strony osoby zatrudniającej?

mobbing w pracy.jpg

Najczęstszym problemem, który towarzyszy mobbingowi jest strach przed utratą pracy. Nie wszyscy radzą sobie z jasnym określeniem warunków w stosunku do swojego pracodawcy, kiedy poprzeczka cały czas zostaje przesuwana tak, jak gdyby nic się nie działo. Terror psychiczny może powodować również osoba, która z natury jest miła, otwarta i nie ma patologicznych kontaktów z innymi ludźmi. I tu problem zaczyna nabrzmiewać, ponieważ chodzi nie tylko o wykorzystywanie pracownika do wykonywania obowiązków, które do niego nie należą, ale także poniżanie, zastraszanie, a nawet molestowanie seksualne.  

Większość osób, które doświadczają mobbingu, doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia ustawy, która reguluje te kwestie. Jednak pierwszym krokiem, który powinna podjąć osoba dyskryminowana, jest po prostu powiedzenie nie! Jeżeli nie widzisz końca w ciągłym krytykowaniu cię i upominaniu, twój szef przerywa twoje wypowiedzi, reaguje na to, co mówisz krzykiem, unika rozmów, na pytania odpowiada milczeniem, ośmiesza cię, ogranicza możliwość wyrażenia własnego zdania, powierza ci uwłaczającą pracę poniżej twoich kwalifikacji, odsuwa od odpowiedzialnych zadań, nadużywa określoną długość twojej pracy, lub też w ogóle ci jej nie przydziela, albo celowo odbiera zadania, musisz wiedzieć, że powinnaś podjąć kroki, które uregulują twoją współpracę z danym miejscem. To tylko niektóre z przykładów stosowania mobbingu, które potwierdził Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

PRZERWIJ MILCZENIE

Każde wyjście do pracy nie powinno wiązać się z lękiem, płaczem, a przede wszystkim ogromnym stresem. Długotrwałe trwanie w takiej sytuacji może doprowadzić do wyniszczenia emocjonalnego i rozstroju nerwowego, a w konsekwencji do zaburzeń psychicznych i psychopatycznych. W Polsce istnieją organizacje, które pomagają ludziom, w walczeniu z tym często wstydliwym problemem.  Jeżeli dotyka on i ciebie, pamiętaj, że wcale nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Zawalcz o siebie. Może być to niezwykle trudne, ale w walce o godność przydatni będą świadkowie oraz zgromadzone dowody. Zapisuj e-maile, nagrywaj rozmowy, spisuj notatki z sytuacji, w których cię dyskryminowano. Niezależnie od tego, jak się czujesz, ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek. Skorzystaj z pomocy psychologa, zaciśnij zęby i wykonując wszystkie swoje obowiązki, nie daj się sprowokować. Kolejnym i nieuniknionym etapem w walce o samą siebie jest udanie się do prawnika, który przeprowadzi cię przez proces sądowniczy. Musisz wiedzieć, że osób, które decydują się na walkę z pracodawcami, jest coraz więcej, co z roku na rok zwiększa również ilość wygranych spraw.

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Niedziela 24.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×