Czy kariera matek wpływa na przyszłe sukcesy ich córek?

Kariera, czy macierzyństwo, a może jedno i drugie? Sprawdźcie.

Czy kariera matek wpływa na przyszłe sukcesy ich córek?

Wiele kobiet ma dylemat, czy powinno poświęcić się rodzinie, wychowywaniu dzieci, czy może wrócić do pracy. Postanowiono sprawdzić, jak kariera matki wpływa na potomstwo. 

Badania były prowadzone pod przewodnictwem Kathleen McGinn, profesor Harvard Business School. Naukowcy zbierali dane z 24 krajów w latach 2002-2012. Ankietowani opowiadali o swoim dzieciństwie. Kluczowym pytaniem było to, czy wtedy ich matki pracowały co najmniej przez rok. Potem pytano, jak obecnie wygląda kariera badanych. 
Wyniki tych badań opublikowano 19. czerwca. Pokazały one, że córki kobiet, których matki w ich dzieciństwie przepracowały co najmniej rok, zarabiają około 5. tys. dolarów miesięcznie i zajmują wysokie stanowiska. Autora badań twierdzi, że może być to skutek przykładu, jaki córki widziały u swoich matek. 

Zobaczcie także: JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO?

Nie pominięto jednak także synów. W końcu na nich także oddziałuje rozwój zawodowy rodziców. Badania pokazały, że synowie matek, które w ich dzieciństwie były aktywne zawodowo, bardziej dbają o rodzinę i wykazują większe zaangażowanie w wykonywanie prac domowych, w przeciwieństwie do chłopców, których matki nie pracowały. 

Naukowcy stwierdzili, że pracujący rodzice dają doskonały przykład swoim dzieciom.

Macie podobne obserwacje? 

Zobaczcie także: Foto: Shutterstock
Dodał(a): Natalia , Niedziela 28.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Praca i dziecko - jak to pogodzić?

    Jak zorganizować powrót do pracy?

    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla wielu mam bardzo trudny czas. Czy wychowywanie dziecka da się połączyć z osobistym rozwojem? czytaj więcej

  • Perfekcyjna Mama

    Ambitna młoda mama nie ma łatwo, gdy chce pogodzić karierę z wychowywaniem dziecka. Wszystko dlatego, że pragnie być idealna w obu rolach. Efekt? Poczucie winy i zmęczenie. A to nie jest… czytaj więcej