Cierpienia młodego Huberta

Xaviera Dolana można nazwać cudownym dzieckiem kinematografii. Pomimo, że ma na swoim reżyserskim koncie dopiero dwa filmy, oba zachwyciły świat filmowy i widzów na całym świecie. Jego debiut "Zabiłem swoją matkę" to opowieść o najbardziej problematycznej relacji dorastającego nastolatka, czyli dziecko - rodzice.

Cierpienia młodego Huberta

Młody Hubert (w tej roli sam Dolan) nienawidzi swojej matki. Nie znosi jej gustu, stylu życia, tego jak go traktuje. Jego uczucia są tak mocne, że okłamuje nauczycielkę i mówi, że jego matka nie żyje. Tutaj właśnie dokonuje się tytułowe zabójstwo rodzicielki. Ukrywa przed nią swój związek z Antoniem i z zazdrością patrzy na przyjacielskie relacje jakie panują w domu swojego chłopaka. Chce być samodzielny, odciąć się od rodziny, wynająć mieszkanie, ale nie może, bo nie jest pełnoletni.

Z drugiej strony mamy matkę Huberta – Chantale, która pragnie dotrzeć do syna, ale nie potrafi. Nie umie z nim rozmawiać, jej kolejne próby kończą się awanturami, aż w końcu ucieczką syna z domu. Jest zagubiona w całej sytuacji, której nie poprawia fakt, że ojciec chłopaka prawie w ogóle nie pomaga w jego wychowaniu. Na Chantele spada cała odpowiedzialność za wybryki własnego, niesfornego dziecka.

Film w piękny sposób pokazuje trudności dorastania, nie tylko oczami nastolatka, ale też samotnej matki. Pomimo tego, że żyją obok siebie, nie mogą trafić na tą samą ścieżkę, a ich nić porozumienia zerwała się lata temu. "Zabiłem swoją matkę" jest szczery do bólu i tak mocno rzeczywisty, że niejedna osoba może utożsamić się z głównym bohaterem. Jednak przy każdym Hubercie stoi obok jakaś Chantele, która pragnie tylko zrozumieć własne dziecko.


Foto: Mat. prasowe
Tekst: Karolina Czaja

Dodał(a): Karolina Czaja , Piątek 03.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×