Jak poradzić sobie z opuchlizną nóg i stóp?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że rano nie mogłaś nałożyć swoich ulubionych butów, bo Twoje nogi i stopy były tak spuchnięte, że po prostu buty okazały się za małe? Czy po całym dniu pracy Twoje nogi są ciężkie i obolałe? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Zobacz, jak w prosty sposób poradzisz sobie z nękającą Cię opuchlizną.

iStock_83103249_SMALL (1).jpg

Siedzący tryb życia może spowodować, że Twoje nogi pod koniec każdego dnia stają się spuchnięte i obolałe. Obrzęki spowodowane są całymi godzinami pozostawania w jednym miejscu. Krew dopływająca do nóg i powracająca do serca musi wykonać ogromną pracę. Wspomaga ją w tym pompa mięśniowa, która wypycha krew ku górze. Przed jej cofaniem chronią zastawki żylne, które funkcjonują prawidłowo tylko wtedy, kiedy nasz organizm się rusza! Jeśli długo pozostajemy w jednej pozycji, ciśnienie w żyłach wzrasta, a nasz organizm, aby chronić zastawki i żyły uwalnia zawartą we krwi wodę. Tak właśnie powstaje opuchlizna. Pamiętaj, że obrzęki nóg to nie domena wieku, lub wagi! Na takie dolegliwości cierpi 72% kobiet w Polsce.  Jak sobie z nimi radzić?

ODPRĘŻAJĄCE KĄPIELE

Nogi myj zawsze chłodną wodą. Oprócz tego, że pobudzi to krążenie krwi, spowoduje również zmniejszenie cellulitu. Po kąpieli wcieraj okrężnymi ruchami balsam. Energiczne ruchy rozmasują opuchliznę i pobudzą krążenie limfy.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 

Jeżeli masz problem z często pojawiającymi się obrzękami, należy zwiększyć aktywność fizyczną i obniżyć masę ciała. Specjaliści zalecają regularne spacerowanie, pływanie i jeżdżenie na rowerze. Jeżeli masz możliwość, zrób chwilę przerwy w pracy i rozciągaj się, a podczas siedzenia jak najczęściej zmieniaj pozycje.

TERAPIA UŁOŻENIOWA 

Po powrocie do domu. Połóż się na łóżku z nogami opartymi o ścianę. To tak zwana terapia ułożeniowa. Należy ją stosować przez około 10-15 min każdego dnia.

CHŁODNE OKŁADY 

Schłodzone w lodówce liście kapusty skutecznie ściągają opuchliznę. Znajdź chwilę, aby w ciągu dnia stosować przygotowane z niej okłady. Nie zapominaj o masażu stóp. Fantastycznie sprawdzi się tutaj drewniany wałeczek z kolcami. Jeśli możesz, używaj go również w pracy.

ZDROWA DIETA 

Pamiętaj, aby ograniczyć spożywanie soli. Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie. Paradoksalnie picie wody również ułatwia pozbywania się nadmiernych ilości płynów zgromadzonych w organizmie. Dodatkowo woda oczyszcza organizm z toksyn, co powoduje sprawniejsze funkcjonowanie żył.

ODPOWIEDNI UBIÓR 

W dobrych sklepach pończoszniczych znajdź rajstopy lub pończochy, które nie będą powodowały nadmiernego obciskania nóg. Skarpety również nie powinny być ciasne. Dodatkowo kobiety zmagające się z opuchlizną powinny zapomnieć o codziennym noszeniu butów na obcasie. 

Zdjęcie: iStock

ID galerii:577


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Wtorek 20.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Jak pozbyć się opuchlizny nóg?

    Jak pozbędziesz się opuchlizny nóg?

    Może być wiele przyczyn opuchlizny nóg. Jednak podstawowym powodem jest niewłaściwy tryb życia, który przyczynia się do słabszego krążenia krwi. Sprawdź, co można na to poradzić! czytaj więcej