Nadmierne wypadanie włosów może być oznaką problemów hormonalnych. Jakich?

Zdrowe i lśniące włosy świadczą też o tym, że organizm otrzymuje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy oraz składniki odżywcze. Słaba kondycja włosów, brak połysku i nadmierne wypadanie mogą świadczyć o powstałych w organizmie zaburzeniach, także hormonalnych.

wlosy (1)662.jpgOrganizm kobiety narażony jest na duże zmiany hormonalne, które są związane z przebiegiem cyklu menstruacyjnego, ciążą, a także menopauzą. Wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu ma także zła dieta, stres oraz wszelkiego rodzaju choroby spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że struktura włosów jest osłabiona a w konsekwencji można zaobserwować nadmierne wypadanie włosów. Jeśli zatem z twojej głowy spada dziennie ponad 100 włosów to znak, że masz problem z nadmiernie wypadającymi włosami. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyczy głównie mężczyzn. Wysoka zawartość testosteronu w organizmie ma wpływ nie tylko na włosy, ale też na zmiany trądzikowe, zarost na twarzy czy nadmierne owłosienie całej powierzchni ciała. Hormony męskie występują jednak także w organizmie kobiet, dlatego łysienie androgenowe może wystąpić również u nich. Testosteron atakuje bowiem mieszki włosowe i powoduje ich obkurczanie i ostatecznie zanik, a tym samym wypadanie włosów.

Androgeny, produkowane w jajnikach, powodują, że z kobiecych głów sypią się włosy, jednak w przeciwieństwie do męskiego łysienia, najczęściej występuje ono równomiernie w obrębie włosów na głowie, a nie jak u panów - tworząc zakola lub łysienie na czubku głowy. Niestety często jest to problem dziedziczny. Na tę odmianę łysienia mają także wpływ choroby tarczycy, a także duże wahania wagi ciała.

Ciąża, menopauza i antykoncepcja - łysienie hormonalne

Niemal co piąta kobieta boryka się z łysieniem hormonalnym. Część kobiet zmaga się z tym problemem podczas ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy i podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Wprawdzie w kilka miesięcy po porodzie wypadanie włosów samoistnie przemija, to jednak w przypadku menopauzy lub przyjmowania środków antykoncepcyjnych problem może się nasilać, jeśli hormony zostały nieodpowiednio dobrane.

Problemy z tarczycą

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy to już niemal choroby cywilizacyjne. Wysoki poziom stresu, szybkie tempo życia oraz czynniki genetyczne sprawiają, że kłopoty z tarczycą ma coraz więcej ludzi. Nieprawidłowo działająca tarczyca ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Osłabione niewystarczającą lub zbyt dużą dawką hormonów włosy tracą blask, łamią się, kruszą i wypadają w nadmiarze.

Inne choroby

Na wypadanie włosów wpływ mają także choroby nadnerczy, przysadki mózgowej, a także zespół wielotorbielowatych jajników i cukrzyca. Oprócz wypadania włosów, wśród objawów sygnalizujących zaburzenia hormonalne są także: trądzik, silne przetłuszczanie się włosów, nadmierne owłosienie na twarzy, duże wahania wagi, suchość skóry oraz depresja.

Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów może być nie tylko objawem niewłaściwej pielęgnacji, diety lub stresu Może mieć także podłoże w zaburzeniach hormonalnych. Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć problemy na tle hormonalnym, powinniśmy skonsultować obawy z lekarzem endokrynologiem. Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki oraz regularne badania poziomu hormonów pozwolą wykryć lub wykluczyć groźne dla całego organizmu choroby spowodowane nieodpowiednim poziomem hormonów. Kontrolować należy poziom TSH, T3, T4, LH, a także testosteron, estradiol, progesteron, prolaktynę, przeciwciała anty-TPO, kortyzol i DHEA. Warto też wspomóc organizm dodatkową suplementacją.


Dodał(a): materiał partnera , Poniedziałek 28.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Po drugiej ciąży włosy bardzo mi się osłabiły, wypadały , były matowe. próbowałam rożnych suplementów, masek ale bez rezultatów. Skuteczne dopiero okazały się ampułki z Vichy Dercos, trzeba wcierać w skórę głowy po jednej każdego dnia i tak przez 6 tygodni. Jestem już przy końcu kuracji.
Dodano: 2017-02-19 19:27:31 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×