Apteczka pełna jesiennych owoców

Zanim skończy się jesień, koniecznie wybierz się na spacer po ostatnie owoce sezonu- jarzębinę, dziką różę czy pigwy. Ich właściwości na pewno Cię zaskoczą!

jesiennn.jpg

Zanim zacznie się zima, koniecznie wybierz się na spacer do lasu. Znajdziesz tam owoce późnej jesieni, które świetnie sprawdzą się jako domowe lekarstwa. Poznaj właściwości jarzębiny, dzikiej róży i pigwy.


Dzika róża

Czy wiedziałaś, że dzika róża to największe źródło witaminy C? Ma jej ponad 17 razy więcej niż cytryna! Dlatego na zimę, warto przygotować kilka słoiczków z konfiturą z dzikiej róży. Oprócz witaminy C, znajdziemy w niej także magnez, wapń, potas i fosfor. Ze względu na tak wysoką zawartość składników mineralnych, przetwory z dzikiej róży polecane są kobietom w ciąży. Ze zmielonych, suszonych owoców dzikiej róży możesz przyrządzić aromatyczną herbatkę, sok czy owsiankę.


Jarzębina

Pamiętasz, jak zdarzało Ci się robić z niej korale? Jednak owoce jarzębiny są także cennym źródłem prowitaminy A, która świetnie wzmacnia odporność. Napar z jarzębiny możesz wykorzystać do leczenia biegunki. Z jarzębiny możesz także przyrządzić konfiturę. Warto pamiętać, że surowe owoce są niejadalne! Zanim je spożyjesz, koniecznie potrzymaj je przez kilka dni w lodówce. Resztki niewykorzystanych owoców możesz umieścić w karmniku.


Pigwa

Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kompotu czy galaretek (jest naturalnym produktem żelującym). Czy wiedziałaś, że nazwa "marmolada" pochodzi właśnie od portugalskiego słowa "marmelo", oznaczającego pigwę? Miąższ pigwy jest cennym źródłem żelaza, fosforu, miedzi, magnezu oraz wapnia. Przetwory z pigwy wzmagają apetyt, a także zwalczają biegunkę. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 09.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Nie daj się zmęczeniu!

    Nie daj się zmęczeniu!

    Zauważyłaś, że od jakiegoś czasu jesteś ciągle zmęczona, masz problemy z łaknieniem oraz częściej zapadasz na choroby zakaźne? To sygnał, że Twój organizm ma za mało witaminy C! czytaj więcej