Domowe kompresy na zapalenie spojówek

Zobacz, jak domowymi sposobami możesz poradzić sobie z łzawieniem i bólem oczu.

domowe-kompresy-nazapalenie-spojowek.jpg

Zapalenie spojówek może mieć różne objawy, do tych najbardziej typowych nazleży: pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu, do tego światłowstręt i wrażenie, jakbyście miały ziarenka piasku pod powiekami. Jednym słowem - jest to bardzo uporczywa dolegliwość, która często atakuje latem.

Przyczyn zapalenia spojówek może być wiele - od alergicznej reakcji na kwitnienie i pylenie roślin, zakażenie wirusami, bakteriami, pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, po długie prowadzenie samochodu, brak snu, wyczerpanie, kurz, czy noszenie soczewek kontaktowych.

Z zapaleniem spojówek możecie sobie poradzić domowymi sposobami - np. stosując kompresy. 

 

Zobacz także: Jakimi kosmetykami lepiej się nie dzielić?

Domowe kompresy na zapalenie spojówek:

 • Kompres rumiankowy - zagotuj wodę i wlej wrzątek do połowy kubka. Włóż 2 saszetki rumianku i czekaj aż wystygną. Ledwie ciepłe połóż na powieki na ok. 10 minut.  

 • Kompres lodowy - włóż kostki lodu do foliowej torebki i owiń je dodatkowo czystą ścierką lub cienkim ręcznikiem. Połóż na powiekach.

 • Kompres ziemniaczany - Umyj ziemniaka i odkrój z niego dwa kilkucentymetrowe plastry. Połóż na powieki. 

 • Kompres jogurtowy -  Podgrzej w garnku lub w mikrofali 4 łyżki jogurtu naturalnego. Sprawdź na przegubie dłoni, czy nie jest za gorący - powinien być tylko trochę cieplejszy niż temperatura pokojowa - i delikatnie nałóż go na powieki. Zmyj jogurt po 10 minutach. 

 • Kompres ogórkowy - umyj ogórka i włóż go do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie wyjmij go i odkrój z niego dwa kilkumilimetrowe plastry. Połóż je na powiekach na ok. 10 minut. 

Zobacz także: Jak dbać o oczy, gdy długo pracujemy przed komputerem?

Nie bagatelizujcie zapalenia spojówek i pamiętajcie, że działanie na własną rękę w sprawie własnego zdrowia w żadnym stopniu nie powinno zastąpić wizyty u lekarza. 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 29.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
 • Łzawiący problem

  Łzawiący problem

  Nadmierne łzawienie oczu może być bardzo uporczywe w codziennym funkcjonowaniu. Łzy pojawiają się u nas w sposób odruchowy jako system obronny – oczyszczają oko z kurzu i pyłków. Jeśli… czytaj więcej

 • Pokonaj zapalenie spojówek

  Twoje oczy zaczęły mocno piec, łzawić, pojawił się obrzęk oraz charakterystyczna wydzielina? Prawdopodobnie cierpisz na zapalenie spojówek, najbardziej popularną chorobę oczu. Dowiedz… czytaj więcej