Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to sytuacja, z której bardzo często nie ma wyjścia. Czujesz się zmęczona i znudzona, jednak nie możesz sobie pozwolić na urlop? Co robić?

1.wypalenie zawod. shutterstock.jpg

Wypalenie zawodowe jest zazwyczaj spowodowane długotrwałym stresem. I nie musi to być stres, jaki przeżywamy w pracy. Z powodu stresu często zapominamy dbać odpowiednio o swój organizm- odpowiednią ilość snu czy wartościowe posiłki. Często brakuje nam również czasu na umacnianie relacji z bliskimi. Aby rozpoznać wypalenie zawodowe, należy przez długi czas dokładnie obserwować organizm. Jeśli ostatnimi czasy źle sypiasz, cały czas boli Cię głowa, masz problemy gastryczne i problemy z ciśnieniem, pora skonsultować się z lekarzem. Jeżeli Twoje relacje ze współpracownikami stały się zaburzone i po prostu przestało Ci na nich zależeć, a każde wyjście do pracy powoduje uczucie przygnębienia, czas zacząć się martwić.


Zwykle mamy do czynienia z trzema etapami wypalenia zawodowego. Pierwszy z nich to wyczerpanie emocjonalne. Jest to nic innego jak uczucie ogromnego zmęczenia i braku możliwości regeneracji. Drugi etap to stadium cynizmu. Na tym etapie zaczynamy podświadomie izolować się od współpracowników, powoli zrywając z nimi więź. Ostatni etap to moment, w którym czujemy, że nic więcej nie osiągniemy w naszym zawodzie. Negatywnie oceniamy własną pracę i powoli tracimy kontrolę nad wykonywanymi do tej pory obowiązkami.


Kto jest w grupie ryzyka?

Wypalenia zawodowego może doświadczyć każdy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kiedyś dolegliwość ta dotyczyła osób w wieku powyżej czterdziestu lat, natomiast dzisiaj obserwuje się ją już u… dwudziestolatków.

Warto pamiętać, że czasami radykalne decyzje są naprawdę dobre. Być może, jeżeli Twój organizm daje Ci znaki, faktycznie powinnaś jak najszybciej zmienić pracę. Jednak zanim podejmiesz takie kroki, spróbuj zmienić coś w swoim najbliższym otoczeniu. Na początku postaraj się wybrać do lekarza i porozmawiać z szefem - być może wspólnie znajdziecie jakieś wyjście. Pomóc mogą także rozmowy z psychoterapeutą. Postaraj się zawsze pamiętać, że praca nie jest najważniejszą wartością w Twoim życiu. Nie traktuj jej jak wyznacznika poczucia własnej wartości.

Zdjęcie: Shutterstock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 05.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×