Lecznicze działanie dziurawca

Tę roślinę stosowano już w średniowieczu. Nasi przodkowie wierzyli, że usuwa ona 99 procent chorób. Do tej pory dziurawiec uważa się za jeden z najlepszych gatunków roślin, które skutecznie zapobiegają chorobom duszy i ciała.

iStock_21409947_SMALL (1).jpg

Dziurawiec jest jedną z najbardziej znanych roślin w zielnictwie. Być może ze względu na szereg właściwości leczniczych. Rośnie na łąkach, polanach i w lasach. Można go również uprawiać w domu. Ze względu na swój bogaty skład doskonale usuwa toksyny z organizmu, ale oprócz tego ma również wiele innych zastosowań. Zobacz, z jakimi problemami pomoże Ci się uporać dziurawiec.

DZIAŁANIE USPAKAJAJĄCE I PRZECIWDEPRESYJNE

Wiele osób stosujących dziurawiec, potwierdza jego uspokajające właściwości. Niektórzy żartobliwie twierdzą, że po wypiciu dziurawca wieczorem mają kolorowe sny. Jest to oczywiście duża metafora, ale prawdą jest to, że posiada on działanie antydepresyjne. Stosuje się go w stanach wyczerpania nerwowego, nerwic lękowych, depresji oraz bezsenności. Te właściwości dziurawiec zawdzięcza hyperycynie hamującej rozkład serotoniny, której niedobór odpowiada za złe samopoczucie. Osoby, które stosują dziurawiec, powinny pamiętać, że podczas kuracji panuje wzmożona wrażliwość na słońce, zatem opalanie się absolutnie nie wchodzi w grę. Dziurawiec nie powinien być również przyjmowany podczas kuracji antydepresantami.

DZIAŁANIE OCZYSZCZAJĄCE

Dziurawiec wykazuje działanie moczopędne, ułatwia eliminację toksyn, które gromadzą się w organizmie. Ponadto wspomaga wydalanie wolnych rodników zatem będzie idealną bronią dla osób cierpiących na stres oksydacyjny. Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, powinny pamiętać, że dziurawiec może osłabić działanie hormonów.

RANY, BÓLE DZIĄSEŁ I GARDŁA

Ponieważ dziurawiec działa antybakteryjnie, antyseptyczne i ściągająco, jest idealnym środkiem na gojące się rany, poparzenia, odmrożenia i zadrapania. Napar z dziurawca można stosować również do przemywania skóry z trądzikiem. Mogą go stosować osoby z cerą delikatną i mieszaną. Bywa również wykorzystywany przez osoby cierpiące na bielactwo. Płukanie nim jamy ustnej i gardła ukoi nawet najbardziej dokuczliwy ból, a inhalacja gorącą wodą wymieszaną z olejkiem z dziurawca, pomogą pozbyć się kaszlu i stanu zapalnego dróg oddechowych. Dziurawiec warto jest wykorzystywać, podczas podwyższonych temperatur, anginy i grypy. Jednak nie powinien być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 18.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Jak kochać mężczyznę z depresją?

    Mężczyzna z depresją

    Kochać kogoś, kto zmaga się z depresją to niełatwa sztuka. Należy pamiętać, że choroba ta rządzi się własnymi prawami, ale również, że każdy człowiek wybiera swoją własną… czytaj więcej

  • Atakuj zmęczenie jedzeniem!

    Zmęczenie a jedzenie

    Problem ciągłego zmęczenia młodych ludzi poruszałyśmy już wiele razy. Dzisiaj chcemy zaproponować Ci produkty, które poprawią kondycję Twojego organizmu narażonego na ciągły stres,… czytaj więcej