Skurcze łydek- jakie mogą być ich przyczyny?

Skurcze łydek trwają zaledwie od kilku sekund do kilku minut, ale potrafią nieźle dać się we znaki. Ta dolegliwość dokucza przede wszystkim sportowcom i kobietom w ciąży, jednak w każdej chwili może dotknąć każdej z nas. Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny?

ThinkstockPhotos-525610785.jpg

Zbyt dużo kawy

Spożywanie dużych ilości kawy doprowadza do "wypłukania" makroelementów (m.in.: magnezu i potasu)
z organizmu i zaburzenia jego gospodarki kwasowo-zasadowej. Podobne skutki może mieć nadużywanie alkoholu. Może to powodować nieprzyjemne skurcze.

Przetrenowanie

Zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny może prowadzić do zespołu przewlekłego przemęczenia, czyli przetrenowania. W organizmie zwiększa się wtedy wydzielanie m.in. adrena­liny, hormonu wzrostu, adrenokortykotropiny (ACTH), kortyzolu i hormonu antydiuretycznego.Hormony te biorą udział w regulacji wysiłkowej przemiany materii i gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ich poziom przez dłuższy czas jest zbyt wysoki, może pojawić się nie tylko nagłe zesztywnienie mięśni łydek, lecz także obniżenie wydolności całego organizmu.

Zobacz także: Co dzieje się, gdy pijesz za mało wody

Siedzący tryb życia

Długie siedzenie w tej samej pozycji może doprowadzić do bolesnych skurczów, zwłaszcza jeśli często zakładasz nogę na nogę. To powoduje, że do mięśni dopływa mniej krwi.

Niedobór minerałów

Skurcze łydek mogą być skutkiem niedoboru ważnych dla organizmu elektrolitów: potasu, wapnia i magnezu. Magnez wspomaga przewodnictwo nerwowe, potas utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, a wapń zapobiega rozrzedzaniu kości. Przyczyną ich niedoboru zazwyczaj jest zła dieta.

Stres

Stres stymuluje nadnercza do wytwarzania adrenaliny, która pobudza pracę wielu narządów oraz podnosi stężenie cukru we krwi tak, aby organizm mógł być aktywny. Jednak permanentne "wyrzucanie" adrenaliny do krwi powoduje nadwerężenie organizmu, co może objawiać się nerwobólami, a także bólami
i skurczami mięśni.

Foto: Thinkstock
Zobacz także:


Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Czwartek 28.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Po intensywnym wysiłku fizycznym często miewałam nocami skurcze łydek. Odkąd po każdym treningu pije orsalit, takie problemy się nie pojawiają. Płyn uzupełnia niezbędne elektrolity, a zawarta w nim glukoza stawia na nogi.
Dodano: 2016-05-16 21:24:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
W dzisiejszych czasach magnez jest obowiązkowy bo te hektolitry kawy przecież nie zostaja dla organizmu obojętne. Mi w aptece polecono chellaflex magnez. Biorę już dłuzszy czas i jestem zadowolona. Przede wszystkim już mi nie drgają powieki
Dodano: 2016-05-03 17:26:18 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×