Projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem" przyjęty przez sejm. Co to oznacza?

Ustawa ma wejść w życie do końca roku. Jakie są jej główne założenia?

ustawa.jpg

Za uchwaleniem ustawy było aż 267 posłów. Projekt miał jednak również wielu przeciwników- 160 osób zagłosowało przeciw. Co zakłada ustawa "Za życiem"? Przede wszystkim jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tysięcy złotych dla wszystkich matek, które urodzą niepełnosprawne i nieuleczalnie chore dzieci. Tuż po porodzie będą one mogły skorzystać z bezpłatnej opieki pielęgniarki oraz pomocy prawnika. Każda rodzina będzie także wspierana przez asystenta. Wprowadzenie programu wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi planowane jest już do końca tego roku.

Przed przegłosowaniem, do ustawy zostały wniesione poprawki zgłoszone przez PiS, dzięki którym w programie będą mogły uczestniczyć również dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym czy znacznym stopniu niepełnosprawności. Program obejmie również dzieci i młodzież posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych nie będzie wliczane do dochodu uprawniającego do uzyskania pomocy społecznej.

Odrzucono poprawki opozycji, które zakładały, że z programu będą korzystać wszystkie niepełnosprawne dzieci, bez względu na to, kiedy doświadczyły niepełnosprawności. Opozycja chciała także, aby oprócz programu "500 plus", niepełnosprawne dzieci objęte zostały zasiłkiem w tej samej wysokości- pomysł odrzucono.

Co sądzisz o wprowadzeniu ustawy "Za życiem"?

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 04.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×