Boże Narodzenie - jak się je obchodzi w innych krajach?

Boże Narodzenie jest magicznym okresem, w którym świętujemy i spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, wśród najbliższych nam osób. Sam okres świąteczny w wielu krajach przebiega podobnie. Jednak są pewne nowe zwyczaje świąteczne, które mogą wydawać się dla wielu narodów co najmniej dziwne.

Boże Narodzenie - jak się je obchodzi w innych krajach?

Większość tradycji związanych ze świętami rozwinęło się bardzo dawno. Jednak są też nowoczesne zwyczaje, które stały się lokalnymi tradycjami świątecznymi sprawiającymi, że święta w różnych zakątkach świata są jeszcze bardziej magiczne.

Nowoczesne tradycje świąteczne na świecie

Szwecja


Do szwedzkiej tradycji należy wspólne oglądanie w telewizji świątecznych bajek Disneya dzień przed Bożym Narodzeniem o godzinie trzeciej po południu.
Ta tradycja trwa od 1960 roku, kiedy to pierwszy raz wyemitowany został ten program.
To było bardzo ważne dla całych rodzin, a w szczególności dla dzieci, które nie miały więcej okazji do oglądania kreskówek – mówi Charlotta Falk pochodząca ze Szwecji, Dyrektor Public Relations w Education First, firmie specjalizującej się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych.

Zobaczcie także: Jak nakryć wigilijny stół? Oto lista rzeczy, o których warto pamiętać

Francja


Francuskim zwyczajem jest, aby rozpocząć Boże Narodzenie od szampana aperitif, który pobudza apetyt. Następnie zajadamy się pasztetem strasburskim (Foie Gras) i ostrygami – opowiada Elodie Mura z Education First we Francji.  Podczas deseru na francuskich stołach nie może zabraknąć także bożonarodzeniowego polana (Bûche de Noël), czyli popularnej, francuskiej rolady świątecznej, która przypomina pień drzewa. Jest to biszkoptowa rolada oblana czekoladowym kremem.

Meksyk


Kiedy zbliżają się święta Bożego narodzenia główna uwaga skupia się na imprezie Posadas. Wspólnie z sąsiadami, przyjaciółmi i rodzinami zbieramy się i świętujemy – mówi Daniel Molina z Education First w Meksyku. Meksykanie przez dwanaście dni poprzedzających święta świętują, tańczą, jedzą i śpiewają. Najbardziej charakterystyczna dla tego wydarzenia jest pinata, czyli zabawa polegająca na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej.

Zobaczcie także: Sama w Święta - życiowa katastrofa czy szansa na zrobienie czegoś "inaczej"?

Wielka Brytania

Główną tradycją związaną ze Świętami w Wielkiej Brytanii jest „Christmas cracker” – podarunek owinięty w kolorowe bibuły. Wewnątrz znajdują się papierowa korona, drobna zabawka oraz karteczka z żartem. To jest bardzo uroczysty zwyczaj, który jest częścią wielu obchodów świątecznych – w domu, w pracy, u przyjaciół – przyznaje Simon Farnswroth.


Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych podczas odpakowywania prezentów należy być ubranym w piżamę ze świątecznymi wzorkami. Za oceanem dzieci o poranku szukają prezentów świątecznych pod choinką.
Brazylia. Brazylijskie prawo pracy pociesza przed świętami każdego pracownika dodatkową, trzynastą pensją w grudniu.

Zobaczcie także: Jak ubrać choinkę? Instrukcja krok po kroku + wzór matematyczny

Niemcy


Do nowoczesnej niemieckiej świątecznej tradycji należy wspólne oglądanie dramatów kostiumowych z trylogii z lat 50-tych na temat austriackiej cesarzowej Elżbiety "Sissi".

Hiszpania


W Hiszpanii dwa dni przed Bożym Narodzeniem Hiszpanie zbierają się z dziesiątkami kuponów do największej w roku loterii „EL Gordo”. Wszyscy wspólnie oglądają przebieg loterii i sceny szczęśliwych zwycięzców, które pokazywane są w programach telewizyjnych w ciągu dnia.

Rosja


W Rosji nowoczesnym zwyczajem świątecznym jest oglądanie filmów z czasów sowieckich „The Irony of Fate” („Ironia losu”) oraz „Moscow doesn't believe in tears” („Moskwa nie wierzy łzom”).

Japonia


Chociaż w Japonii Święta Bożego Narodzenia nie są specjalnie obchodzone, to w okresie świątecznym Japończycy tradycyjnie udają się na posiłek do… KFC. Ten zwyczaj wywodzi się od kampanii marketingowej tej sieci fastfoodów z 1974 roku: „Kurisumasu ni wa kentakkii”, czyli „Kentucky na Święta Bożego Narodzenia”.

Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowy
Foto: ThinkstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 23.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×