Ciekawostki o kawie, o których nie miałaś pojęcia

Kawa i jej zapach potrafią obudzić nawet największego śpiocha. Zaraz po ropie naftowej jest drugim najlepiej sprzedawanym produktem na świecie. Zgodnie ze starożytnym wierzeniem tureckie kobiety mogły rozwieźć się z mężem, jeśli ten nie kupował jej kawy. Czym jeszcze zaskoczy Cię kawa!

kawakawa.jpg

MAŁA CZARNA NIE KONIECZNIE RANO 

Ze względu na to, że nasz organizm naturalnie produkuje hormony, które są odpowiedzialne za pobudkę i gotowość do działania, kawy nie powinno się pić rano. Kortyzol uwalnia się zaraz po przebudzeniu, zatem małą czarną możemy przełożyć na inną godzinę.

DROGOCENNY MAGNEZ

Odwadniające działanie kawy to mit. Kofeina jest moczopędna, ale nie ma takich właściwości. Podobnie z wypłukiwaniem magnezu z organizmu. Istnieje wiele badań naukowych, które udowadniają, że kawa jest jego bardzo ważnym źródłem w diecie.

PRZECIWUTLENIACZE 

Jest bogata w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki powstające na skutek niezdrowego odżywiania. Jest także wrogiem tłuszczu, który odkłada się w naszym organizmie. Picie kawy może zwiększyć prawidłową pracę działania metabolizmu nawet do 11%. Poprawia także wydajność podczas ćwiczeń.

ROCZNE SPOŻYCIE KAWY  

W Europie roczne spożycie kawy na osobę wynosi 160 litrów. Z obliczeń wynika, że przeciętny Polak wypija cztery filiżanki kawy dziennie. Mieszkańcy całej planety rocznie wypijają 400 miliardów filiżanek!

TROCHĘ HISTORII 

Historia pamięta sytuacje, kiedy kawa była zakazana! Na początku XVI wieku konserwatywni islamiści uznali, że kawa jest bardziej szkodliwa niż wino. Napar miał rzekomo zwiększać w poddanych chęć buntu przeciwko władzy i przeciwko koranowi. Katoliccy duchowni zakazali spożywania kawy w XVII wieku, ponieważ wierzyli, że jest ona szatańskim napojem. Król Gustaw III, władca Szwecji zakazał picia kawy w kraju, gdyż nie lubił jej smaku.

KAWKA Z MLECZKIEM 

Kawę z mlekiem zawdzięczamy Polakowi! Mowa o Jerzym Franciszku Kulczyckim, który otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Początki jego interesu kulały, ponieważ wiedeńczycy nie rozsmakowali się w gorzkiej kawie. Kulczycki zaczął ją słodzić cukrem i miodem, ale dla złagodzenia jej smaku dodawał również mleka.

SKĄD SIĘ WZIĘŁA KAWA 

Historia odkrycia kawy wiąże się z wypasaniem kóz. Pewien pasterz o imieniu Kaladi zauważył, że jego kozy skubią czerwone owoce i stają się dziwnie pobudzone i niespokojne. Ponieważ kozy nie spały w nocy, przez co pastuch też chodził niewyspany, wymyślił, że również musi spróbować tych magicznych kuleczek. Legenda głosi, że już po kilku minutach od ich spróbowania stał się rześki i pobudzony.

NAJDROŻSZE ZIARNA NA ŚWIECIE

Najdroższą kawą na świecie była odmiana kopi luwak. Ten gatunek kawy pochodzi z południowej Azji, a jego ziarna wydobywane są z odchodów zwierząt z gatunku łaszowatych. Dzięki temu, że ziarna, które jedzą zwierzęta, przechodzą przez układ trawienny, pozbywają się celulozowej osłonki i goryczy. 10 dekagramów kopi luwak kosztuje około 300 złotych. Biznesmen z Tajlandii postanowił jednak wyprodukować jeszcze droższą kawę. W tym przypadku ziarna przechodzą przez układ trawienny… słonia. Kawa ta nosi nazwę Black Ivory Coffee. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 23.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Jestem uzależniona od smaku i zapachu kawy. Jak nie wypiję jej rano to potem cały dzień coś mi brakuje. Ale wadą jest że jednak wypłukuje magnez, dlatego teraz przed każdym kubkiem biorę kapsułkę chellaflexu i odkąd tak zaczęłam nie mam już skurczy i drżenia powieki
Dodano: 2017-02-27 19:53:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×