Donald Trump 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Amerykanie zdecydowali. Co to oznacza?

trumpwithwifemain.jpg

Po brutalnej kampanii wyborczej i burzliwej walce o każdy głos, wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał kandydat Republikanów - Donald Trump. Tym samym nie doszło do historycznego wyboru pierwszej kobiety na urząd prezydenta USA, którą w Białym Domu na fotelu głowy państwa widzieli już liczni zwolennicy kandydatki Demokratów - Hillary Clinton.  

Do wygranej w wyborach kandydat jednego ze stronnictw potrzebował co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. Na ten moment wiadomo, że Donald Trump uzyskał 276 głosów elektorskich, natomiast jego przeciwniczka w kampanii, Hillary Clinton zdobyła ich 218. 

Przypomnijmy, iż w Stanach Zjednoczonych oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem elektorów wybieranych przez społeczeństwo, którzy są predestynowani do głosowania na konkretnego kandydata. 

Co oznacza ten wybór? Według niektórych komentatorów, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA idealnie wpisuje się w ogólnoświatowy trend "odwrotu" społeczeństwa w stronę bardziej konserwatywnych, prawicowych wartości i pokazuje zmęczenie rządami Demokratów.   

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie oficjalnie zaprzysiężony 20 stycznia 2017 roku. Do tego czasu Donald Trump będzie nosił tytuł prezydenta-elekta. 


Co myślisz o tym wyborze? Czekamy na komentarze. 

zdjęcie: FameFlynet 


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 09.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×