Dzisiaj piątek 13-go!

Kiedy na kalendarzu pojawia się „13”, a na dodatek w piątek, zazwyczaj nawet najbardziej odporne na zabobony osoby stają się ostrożniejsze. W czym tkwi fenomen tego dnia? Sprawdźcie koniecznie!

Dzisiaj piątek 13-go!

Dzisiaj piątek 13-go!Wydawałoby się, że w czasach, kiedy mamy wysoko rozwiniętą technologię, pęd ku karierze, zabobony nie odgrywają roli w naszym życiu. Nic bardziej mylnego!

Jednym z najbardziej znanych zabobonów jest lęk przed piątkiem 13go. Nie ma dokładnych danych dlaczego ten dzień stał się pechowy. Nie tylko w Polsce boimy się tej daty. Podobny status ma ona tez
w Niemczech, Finlandii, Austrii, Estonii, Bułgarii, czy Belgii. Grecy, Rumni i Hiszpanie obawiają się wtorku 13go; natomiast w Chinach "13" jest uważana za najszczęśliwszą liczbę.

Przyczyn pechowości tej liczby poszukuje się od dawna. Jako niektóre z nich podaje się iż :
w średniowieczu na sabacie spotykało się 12 czarownic, a 13 był szatan;  być może Apokalipsa ma 13 rozdział w Biblii, Ostatnią Wieczerzę spożywało 13 biesiadników.

Istnieje też prawdopodobieństwo, iż feralność tegoż dnia ma początek w XIV wieku, kiedy to 13 października 1307 r. król Filip niesłusznie aresztował i skazał na śmierć Templariuszy. Wtedy to Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, przed śmiercią na stosie przeklął Filipa V i papieża Klemensa V, a po roku obydwaj już nie żyli. Jednak pierwsze wzmianki o feralności tej daty pojawiają się dopiero w XIX wieku.  

Piątek 13go mógł się narodzić z połączenia pechowości cyfry z tradycją czczenia śmierci Jezusa, lecz żadna hipoteza na ten temat nie została do tej pory udowodniona.

Badania wykazują, że w niektórych krajach akurat ten dzień jest spokojniejszy od innych np. w ruchu drogowym, co zapewne wynika z obaw użytkowników i być może z lęku przed nieszczęściem, zdjęcie nogi z gazu.

Obawiacie się piątku 13-go?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 12.07.2013 (aktualizacja: 2013-09-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Sama nigdy własnoręcznie nie robiłam żadnego kalendarza, jednak od jakiegoś czasu jestem wielką fanką fotokalendarzy z http://www.pixbook.pl/ . Zamawiam je nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych członków mojej rodziny i każdy z nich jest zawsze zaskoczony dobranymi do fotokalendarza zdjęciami i opisami:)
Dodano: 2015-12-20 23:14:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×