Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października ustanowiony jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi - ma przypominać kobietom, jak ważna jest profilaktyka i częste badanie piersi. Zapoznajcie się z informacjami na ten temat.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

 Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Piersi są jedną z najważniejszych części kobiecego ciała - są oznaką naszego seksapilu i dodają nam pewności siebie - a rak piersi zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród kobiecych nowotworów. Całe szczęście, rozpoznaje się co dzisiaj na tyle szybko, że można go całkowicie wyleczyć. Przedstawiamy Wam porady, jak dbać o piersi.


Październik to dobry moment na powiększenie świadomości na temat raka piersi oraz wsparcie akcji wspomagającej walkę z nim. Od 2008 roku z inicjatywy Europa Donna to właśnie 15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, który ma zwracać uwagę kobiet na ryzyko zachorowania, a także przypominać o możliwościach zapobiegania zachorowaniom i częstej profilaktyce. W Polsce miesiącem walki z rakiem piersi jest październik, kiedy to z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych. Można podczas nich skorzystać z porad specjalistów i bezpłatnych badań.

Coraz więcej znanych osób, np. Krystyna Kofta, Irena Santor, Anna Seniuk czy australijska wokalistka Kylie Minogue, publicznie opowiada o swojej chorobie, by przestrzegać inne kobiety przed zachorowaniami. Bierzmy z nich przykład i badajmy piersi. Dzięki profilaktyce możemy wcześniej wykryć symptomy choroby, a przez to: wyleczyć około 80 proc. kobiet; oszczędzić pierś (w razie potrzeby wycina się tylko guzek i otaczające tkanki); uniknąć długiej i uciążliwej terapii; a także, co najważniejsze, zapobiec nawrotom choroby.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Sposoby diagnozowania 

Samodzielne badanie piersi

Podstawą jest samodzielna mammografia (po ciepłej kąpieli, w pozycji stojącej oraz leżącej, zawsze po miesiączce). Skontaktuj się z lekarzem, jeśli: wyczuwasz palcami guzek; patrząc w lustro, widzisz, że jedna pierś ma inny kształt niż druga; skóra na piersi marszczy się lub pojawiły się na niej plamki; z brodawki cieknie wydzielina lub krew; brodawka jest wciągnięta do środka; wyczuwasz powiększony węzeł chłonny pod pachą. Nie muszą one świadczyć o chorobie, jednak lepiej porozmawiać o tym ze specjalistą niż martwić się na zapas. Konsultacja onkologiczna da ci pewność, że jesteś zdrowa i bezpieczna.

USG na 30. urodziny 

Jeśli skończyłaś trzydzieści lat, wykonaj badanie ultradźwiękowe. Jest ono najbardziej wiarygodne u młodych kobiet, których piersi mają więcej tkanki gruczołowej. Do czterdziestki powinnaś robić je co rok (lub tak, jak zaleci lekarz). Wyniki USG trzymaj w domu, by po jakimś czasie można je było porównać.


Pamiętajmy, że tylko zdrowy styl życia i częste badanie piersi mogą pomóc nam uchronić się przed zachorowaniem na nowotwór. Poświęć sobie więcej czasu i dowiedz się, co zrobić by wyprzedzić raka. Nie daj się zaskoczyć!

Zobaczcie także: 


Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: ShutterstockDodał(a): Justyna Czerwieniec , Środa 15.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×