Jak być bardziej ekologiczną?

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia prowadzone są akcje, które mają na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie oraz dbanie o nasz ekosystem. Jak pomóc planecie w regeneracji przez codzienne czynności?

ThinkstockPhotos-179116194.jpg

1. Oddaj stary sprzęt do recyklingu


Zamiast wyrzucać baterie, sprzęt AGD do śmieci, oddaj je do recyklingu. Wiele firm oferuje klientom zniżkę za oddanie starego sprzętu przy zakupie nowego. Wyczerpane baterie wyrzucaj do specjalnych pojemników. Można je znaleźć na stacjach benzynowych, w szkołach i sklepach. Zużyte baterie, które trafią na tradycyjne wysypisko są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Pamiętaj, że nawet jedna bateria może zanieczyścić glebę i wodę.

Zobaczcie także: Lista rzeczy w domu, które ma każda dobra gospodyni

2. Odłączaj ładowarki z kontaktu


Jeśli po naładowaniu telefonu zostawisz ładowarkę w gniazdku, będzie ona dalej pobierała prąd.
Przed wyjściem z domu lub przed pójściem spać odłącz wszystkie urządzenia od prądu, twoje rachunki za prąd będą zdecydowanie mniejsze.

3. Segreguj śmieci.


Wygospodaruj w domu kilka pojemników czy też plastikowych reklamówek na różnego rodzaju odpady. Odpowiednio segreguj papier, plastik i szkło.

4. Zaopatrz się w ekologiczne torby


Torby foliowe, które po wykorzystaniu wyrzucimy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby, wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.

Zobacz też: 10 sposobów na oszczędzenie pieniędzy

5. Używaj energooszczędnych żarówek.


Zainwestuj w żarówki LED. Nie są one najtańsze, gdyż jedna żarówka to koszt ok. 30zł, jednak ta inwestycja ta szybko się zwróci. Pobierają one o wiele mniej mocy, niż tradycyjne żarówki i są przyjazne dla środowiska.

6. Zrezygnuj z dojazdów do pracy.


Aby być bardziej ekologiczną, zrezygnuj z samochodu czy komunikacji miejskiej. Wyjdź trochę wcześniej i postaw na pieszą wycieczkę!
Jeśli jednak zmuszona jesteś skorzystać z auta, najlepiej będzie, żebyś nie jechała sama- zgarnij kumpelę, podrzuć ją gdzieś po drodze! Po co macie pokonywać tą samą trasę pustymi samochodami, wydawać pieniądze na paliwo i produkować dodatkowe zanieczyszczenia powietrza.

Foto: Thinkstock

Zobacz także:Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Piątek 22.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar