Jak nakryć świąteczny stół? Mamy kilka cennych rad

Wszyscy chcemy, by święta były wyjątkowe, a ich oprawa idealna. Jak zatem nakryć świąteczny stół? Oto kilka naszych cennych rad.

jak_nakryć_ do_stołu.jpg

Jak nakryć świąteczny stół? Mamy kilka cennych rad

 

W święta chcemy, by wszystko wyglądało dobrze, wręcz idealnie. A Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że spędza się je głównie przy stole. Jak zatem powinniśmy nakrywać do świątecznego stołu?

Ozdoby

Wigilijny stół powinien być ładnie przystrojony. Co pomoże nam nadać odpowiedni efekt? Otóż wszelkiego rodzaju stroiki, kwiaty, żłóbki, czy niewielkie choinki są mile widziane. Oczywiście nie wszystkie na raz, należy zdecydować się na jakiś jeden element przewodni. Warto zadbać także o świece, które całej aranżacji dodadzą niezwykłego klimatu

Trzeba także pamiętać o tym, że podczas wigilijnej kolacji na stole znajdzie się wiele świątecznych potraw, dlatego ozdoby nie mogą być zbyt duże i tym samym zmniejszać funkcjonalność stołu. Przede wszystkim ma się na nim znaleźć jedzenie, które łatwo będzie sobie można nałożyć lub wzajemnie podać.

 

Kolorystyka

Tu tak naprawdę najlepiej poruszać się pod trzech obszarach kolorystycznych, które są bardzo charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia, a mianowicie czerwień, zieleń, złoto oraz biel. Można je ze sobą spokojnie zestawiać, a każde takie połączenie będzie klasyczne i tradycyjne.

Jeśli chcemy odrobinę zaszaleć, bardzo modny jest ostatnio kolor fioletowy i jego różne odcienie. Można zestawić go z bielą i odbiec w ten sposób od utartej kolorystycznej tradycji.

Zobacz też: PODANO DO STOŁU 

Zastawa

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami lub jeśli nasi goście nimi są, najlepiej postawić na klasyczną białą zastawę stołową.  Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dzięki temu będziemy mogli dobrać bardzo różne ozdoby, które nie będą się gryzły z kolorystyką talerzy.

Oczywiście odległość między talerzami powinna, w miarę możliwości, zapewniać swobodne ruchy każdemu gościowi. Dzięki temu wszyscy będą się czuli komfortowo i nikt nie będzie skrępowany.

jak_nakryć_ do_stołu2.jpg

Biała zastawa jest klasyczna i elegancka

 

Rozłożenie sztućców

Jeśli używać będziemy jedynie noża, widelca oraz łyżki, ta ostatnia powinna się znaleźć po prawej zewnętrznej stronie. Po tej samej stronie umieszczamy także od strony talerza nóż, a po przeciwnej kładziemy widelec. To najbardziej podstawowe ułożenie sztućców. Jeśli zapewniamy gościom także deserowe sztućce, to powinny się one znaleźć nad talerzem.

Jeżeli planujemy większą ilość sztućców dla każdego gościa, powinniśmy je układać według kolejności użycia od zewnętrznej trony. To najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób.

Dodatki

Dobrze jest zapewnić każdemu gościowi osobną serwetkę. Jeśli nie mamy aż tylu serwetek materiałowych, mogą być zwykłe papierowe. Aktualnie dostępnych jest wiele ze świątecznymi wzorami.

Zobacz też: JAK WYKONAĆ ŚWIĄTECZNĄ CHOINKĘ Z SERWETKI? 

Miłym akcentem będzie również przykładowo niewielka gałązka żywej choinki na talerzy każdego gościa. Taki akcent z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego stworzenia świątecznej atmosfery, a zapach żywej choinki wypełniający dom będzie tworzył prawdziwą wigilijną atmosferę.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 24.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×