Jak pielęgnować domowego kota?

Koty opanowały zarówno internet, jak i nasze domy oraz serca. Obecność tego zwierzęcia bardzo korzystnie wpływa na człowieka: łagodzi stres, znakomicie koi nerwy, a często także nas rozśmiesza – słowem, uprzyjemnia nam życie. Jeśli podobny komfort chcemy zapewnić także naszemu podopiecznemu, zadbajmy o jego odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować domowego kota?

Jak pielęgnować domowego kota?


Kot w wielkim mieście
Przeglądając roczniki statystyczne GUS wyraźnie widać, że z roku na rok coraz więcej osób zamieszkuje w miastach, często blokach, gdzie nie ma możliwości swobodnego wypuszczania kota. Zupełnie inaczej może być na wsi czy na obrzeżach miast, gdzie koty można wypuszczać, nie narażając ich w takim stopniu na zagrożenia takie jak np. często przejeżdżające samochody. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy miast powinni zrezygnować z posiadania kota. Najważniejsze to uzbroić w cierpliwość i przystosować kota do zamkniętego środowiska. Jednak wówczas to my bierzemy odpowiedzialność za jego szczęście i musimy się odpowiednio postarać, by zrekompensować mu zabraną wolność.

By kotom żyło się lepiej
Po pierwsze – warto dokonać sterylizacji pupila. Dzięki temu będzie mniej nerwowy, nie będzie nim też kierowała niepohamowana (przynajmniej okresowo) chęć spotykania się i rywalizowania z innymi kotami. Niespełnione, naturalne potrzeby kota mogą powodować jego frustrację, agresję, a także przygnębienie. Dzięki sterylizacji trzymany w domu kot będzie łagodniejszy, bardziej spokojny oraz po prostu szczęśliwszy.

Po drugie – należy zadbać o właściwy sposób karmienia domowego kota. Na dworze koty potrafią same znaleźć (upolować) nie tylko pożywienie, ale i dobrać naturalne „lekarstwa” na swoje dolegliwości. Koty np. żują trawę, podjadają rośliny, które ułatwiają im trawienie czy wymuszają na ich układzie pokarmowym niezbędne reakcje, a robią to instynktownie. W domu to my powinniśmy zapewnić pupilowi nieco naturalnej zieleni (np. sadząc w donicach zboże) i karmę, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników (zależnych od wieku kota). Powinniśmy także reagować na niedyspozycje czy dolegliwości czworonoga i zadbać o profilaktykę, czyli odpowiednie szczepienia, odrobaczanie czy stosowanie środków przeciw insektom.

Po trzecie – zadbajmy o kocią toaletę. Młodego kota trzeba po prostu systematycznie przyzwyczajać i uczyć (najlepiej wkładać go do kuwety wtedy, gdy zamierza się załatwić – czyli zwykle zaraz po przebudzeniu, po spożytym posiłku). Starsze korzystać będą z domowej kuwety bardzo chętnie – instynkt nakazuje im zakopywać swe odchody, żeby nie pozostawiać po sobie zbyt wielu zapachów. Dlatego pozwólmy im załatwiać swoje potrzeby tam, gdzie mają czym je przykryć (najlepiej więc wysypywać do kuwety warstwę ok. 5 cm wypełniacza).

Kocia toaleta
Koty szybko się przyzwyczajają i nie lubią zmian, dlatego miejsce kuwety powinno być dobrze przemyślane. Koniecznie z dala od żywności, zarówno naszej, jak i kociej. Istotne jest to, aby kuweta stała w zacisznym miejscu, w którym nie spłoszą go częste spacery domowników i gości czy hałasy (np. pracującej pralki). Jeszcze kilka dekad temu używano na potrzeby higieny kotów zwykłego żółtego piasku, ale nie był on zbyt higieniczny i bardzo często trzeba go było wymieniać, co – szczególnie zimą – nie było proste.

W trosce o sterylność – wypełnienie kuwety
Obecnie mamy duży wybór żwirków lub piasków o rożnych składach i właściwościach. W badaniach określających preferencje kotów stwierdzono, że najchętniej wybierają one podłoże o najdrobniejszej i przyjemnej strukturze. W praktyce zaś korzystać muszą z takiego, jakie akurat mają. Ale jeśli pojawią się kłopoty z utrzymaniem czystości kota, warto zastosować drobniejsze, lepsze i bardziej ekologiczne podłoże. Delikatniejszy piasek czy żwirek na nowo zachęci pupila do korzystania z kuwety.

Warto zaznaczyć, że koty hodowane wyłącznie w domu podeszwy na łapach mają zwykle znacznie delikatniejsze od kotów podwórkowych – dlatego często nie służą im twarde żwirki o ostrych krawędziach. Szczególnie ważne jest, żeby wybierany żwirek był lekki i chłonny, a zanieczyszczenia łatwo dawały się usuwać. Coraz popularniejsze stają się żwirki drewniane, wykonane z naturalnych włókien, które są lekkie, ekologiczne, a co najważniejsze – można je wygodnie wyrzucać, po prostu spłukując w toalecie. Właściciele kotów, pytani o wybór podłoża do kuwety, często przy tej okazji wymieniają Cat's Best Eco Plus. Drewniane żwirki, dzięki zawartości żywic, są bakteriobójcze, antyalergiczne, a przy tym oszczędne.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
W domu warto zapewnić kotu dobre miejsce na legowisko. Koty lubią miejsca przytulne, ciepłe i najlepiej, aby były one osadzone na odpowiedniej wysokości (koty najbezpieczniej czują się, gdy mogą obserwować świat z góry). Aby hodowany w domu kot mógł też czasem porządnie się wybawić i naostrzyć pazurki, powinniśmy zadbać o zakup drapaka. Często niezbędne są także nożyczki do obcinania kocich pazurów (chyba że wolimy regularnie zlecać to weterynarzowi).

Źródło/Foto: Mat. prasoweDodał(a): Magdalena Tokarczyk , Wtorek 16.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
A ja mam dwa koty podwórkowe, z miłości ciągle mi do domu złapane myszy przynoszą :)
Dodano: 2015-01-22 19:18:03 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja często używam drewnianego żwirka ze względu na jego funkcję pochłaniającą nieprzyjemny zapach
Dodano: 2015-01-21 11:23:59 Zgłoś nadużycie
Anonim
Jaki słodki ten kotek. Mam podobnego całego szarego. Młody jest i strasznie rozrabia, pocieszny jest :) Jeden i drugi żwirek jest dobry, jednak częściej stosuje drewniany bo ładnie pachnie drzewem.
Dodano: 2015-01-20 07:17:47 Zgłoś nadużycie
Anonim
Osobiście mam kotka w domu i wiem jakie może stwarzać trudności - np. dla mebli, słyszałam że dobrym rozwiązaniem jest zakupienie drapaka i pozostawienie na nim zapachu kocimiętki. Widzę że odpowiedni dobór żwirku jest też bardzo ważny. W opisanym artykule wspomina się o żwirku który można wrzucić do toalety bez ryzyka zapchania - chętnie poszukam go w sklepie zoologicznym.
Dodano: 2015-01-13 14:10:03 Zgłoś nadużycie