Jak się nie narobić w święta?

Każda z nas wie doskonale co to znaczy ''przedświąteczna gorączka''. Do przygotowania jednego wieczoru często potrzebne są: mocne nerwy, duże pieniądze i mnóstwo wolnego czasu. Pokażemy Wam przepis na udane święta bez stresu i zbędnych wyrzeczeń!

Jak się nie narobić w święta?

-Grunt to dobry plan! Zaplanuj wszystko dużo wcześniej. Poszukaj przepisów lub spisz te, które już masz i zobacz na co Cię stać. Czasami lepiej przygotować mniej potraw, które są sprawdzone niż oryginalnych dań, które zrujnują nasz domowy budżet. Zaplanuj gotowanie, kupowanie składników i resztę przygotowań na konkretne dni i godziny. Jeśli uważasz, że nie starczy Ci czasu: zaangażuj w przygotowania swoich członków rodziny! Wywieś na lodówce listę z obowiązkami dla dzieci i męża. Spraw, że wspólne gotowanie i sprzątanie będzie dla Was formą zabawy, a nie kary.

- Od czego są przyjaciółki? Zaproś na kawę przyjaciółki i przy ploteczkach uzgodnijcie, która z Was specjalizuje się w konkretnych potrawach. Możecie zamienić się obowiązkami i koleżanka, która doskonale radzi sobie z kompotem z suszu przygotuje więcej porcji dla innej, która tego robić nie lubi, ale chętnie zajmie się rybką w galarecie. Jeśli zaś starczy Wam czasu, możecie również zorganizować wspólne gotowanie i zgraną grupą (lub zespołem dwuosobowym) szybko uporać się z najcięższym gotowaniem.

- Gra zespołowa! Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z przygotowaniem Wigilii lub najzwyczajniej nie masz na to czasu, poproś o pomoc rodzinę. Poproś by każdy przyniósł ze sobą jedno danie, lub zwykłą sałatkę, gdy nie jest dobrym kucharzem. Nie przejmuj się tym co pomyślą ciotki i babcie. To święto rodzinne i powinniśmy sobie pomagać! Nie bój się poprosić o pomoc i nie psuj sobie świąt zszarganymi nerwami i pustym portfelem.

Jak się nie narobić w święta?

- Święty Mikołaj. Inna kwestia tyczy się oczywiście prezentów. Jeśli chcesz ominąć centra handlowe i sklepy w stanie świątecznej gorączki, postaw na zakupy przez internet. Duży wybór sklepów internetowych, które oferują bezpieczne zakupy, szybką wysyłkę i doskonałe rabaty zapewnią Ci szybkie skompletowanie wszystkich upominków dla całej rodziny! Nie zapomnij jednak dokładnie czytać regulaminów i (mimo wszytko) postarać się o prezenty wcześniej, bowiem w okresie świątecznym czas przesyłki może się znacznie wydłużyć. Pamiętaj również o sprawdzeniu kursu walut (jeśli zamawiasz z zagranicznych butików), aby nie stracić na świątecznych zakupach.

- Dla wygodnickich. propozycja dla tych, którzy nie chcą się przemęczać lub są zmęczeni coroczną nerwówką. Firmy cateringowe, restauracje, bary, sklepy z produktami garmażeryjnymi oferują bogatą ofertę dań świątecznych. Ciasta, ryby, napoje i wszelkie potrawy wigilijne może zamówić wcześniej np. z dostawą do domu. Świeże, ładnie ozdobione półmiski pojawią się na stole i nikt nawet nie zauważy, że nie wykonałaś pracy sama. Dodatkowo, w wielu przypadkach, zamówienie dań na wigilię jest tańsze lub porównywalne cenowo do wigilii przygotowanej samemu. Jednak wybierając taką opcję warto poradzić się koleżanek, które polecą Ci sprawdzone miejsce. Nie chcesz przecież żeby wigilijny posiłek stanął wszystkim ością w gardle?

- Banki czasu. Oryginalna propozycja, ale warto spróbować. Taka instytucja jak ''bank czasu'' pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze, a nawet poznać nowych znajomych. Ludzie, którzy rejestrują się w banku czasu oferują swoje usługi jako wymianę za usługi innych osób. Działa to mniej więcej tak: Pani, która oferuje korepetycje z matematyki potrzebuje pomocy przy pieczeniu ciast. Tu wchodzi inna osoba, która chętnie nauczy doskonałych wypieków, ale potrzebuje podszkolić syna z matematyki. W okresie wigilijnym całe mnóstwo kobiet (i mężczyzn) oferuje np. wymianę świątecznych potraw. Poszukaj banku czasu w swoim mieście i pozwól by ktoś zrobić coś dla Ciebie!

Być może tych parę punktów pozwoli Ci zastanowić się nad coroczną świąteczną bieganiną. Pamiętajmy, że Boże Narodzenie to czas dla nas i dla rodziny, niech chęć zorganizowania idealnych świąt nie zepsuje atmosfery rodzinnego ogniska. Zrelaksuj się i postaw na dobry plan!

Być może sama masz ciekawe pomysły na to, aby ''nie narobić się w święta''? Pisz do nas!

ZOBACZ co na temat świątecznego stresu ma do powiedzenia psycholog: Krzysztof Stacha! Podpowie Ci jak zredukować stres i ograniczyć świąteczną bieganinę. Przeczytaj rady eksperta:

rodzina-f6b0b65b5fedd70b7f10a66b7536e8cd_31309a.jpg


Zródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Natalia Kovacs , Sobota 22.12.2012 (aktualizacja: 2012-12-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×