Jak usunąć plamy z dywanu - wino, soki, tłuszcz i inne brudy

Kilka skutecznych sposobów, które warto znać!

jak-usunac-plamy-z-dywanu.jpgPlama na dywanie to nie katastrofa, nie spisujcie swojego dywanu na straty. Wystarczy, że szybko zareagujecie i wykorzystacie domowe sposoby a plama zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

Do swojego czarowania potrzebujecie kilku składników, w zależności od rodzaju plamy. Pamiętajcie, że nie z każdym zabrudzeniem postępujemy w ten sam sposób, dlatego przed rozpoczęciem wybawiania plam z dywanu - sprawdźcie, jaka metoda będzie najskuteczniejsza.

 Zobacz także: Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?


Jak usunąć plamy z dywanu?

  • z czerwonego wina - od razu jak pojawi się plama - posyp ją solą kuchenną do czasu, aż wchłonie cały płyn. Potem odkurz dywan. 

  • z barszczu czerwonego - postępuj podobnie jak w przypadku plamy z czerwonego wina

  • z tłuszczu - posyp plamę mąką ziemniaczaną i pozostaw ją na ok. 12 godzin. Odkurz dywan. Jeśli został ślad, zapierz plamę płynem do mycia naczyń.  

  • z kawy i herbaty - przygotuj roztwór: do 0,5 litra wody dodaj 2 łyżki startego szarego mydła. Maczaj gąbkę w tym płynie i pocieraj nią plamę. Gdy brud zniknie, przetrzyj miejsce w którym była plama wilgotną szmatką. 

  • z buraczków - na gazę wlej kilka kropel wody utlenionej i soku z cytryny i przykładaj w brudne miejsce, zmieniając gazę do czasu, aż plama zniknie. 

  • z błota - pozwól plamie wyschnąć, dopiero później odkurz dywan. 

  • z atramentu - wymieszaj mleko z mąką, tak by powstał roztwór konsystencji pasty. Nałóż pastę na brudne miejsce i poczekaj aż całkowicie się wchłonie. Po 3 godzinach odkurz dywan. 

  • z owoców i soku - połóż kartkę papieru lub ręcznik kuchenny na plamę. Przyciskaj papier delikatnie i zmieniaj kawałki do czasu aż będą suche. Potem zapierz plamę specjalnym preparatem do plam z dywanu. 

Zobacz także: Jak dbać o oczy, gdy długo pracujemy przed komputerem?

Przed usunięciem plamy z dywanu - warto wypróbować wcześniej działanie specyfiku na małym, najmniejwidocznym fragmencie dywanu. Pamiętaj, że powyższe domowe sposoby - jak usunąć plamy z dywanu - stosujesz na własne ryzyko. Jeśli chcesz być pewna, że plama zostanie dobrze wybawiona - powierz swój dywan specjalistom. 

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 29.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ja niestety, ale plam z wina nie mogłam usunąć żadnym domowym sposobem, dopiero jak dywan oddałam do kliniki dywanów to oni mi wywabili te plamy a do tego zrobili ozonowanie więc dywan jest praktycznie jak nowy i muszę my wgl częściej takie pranie fundować
Dodano: 2017-10-30 10:50:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×