Jak wymyślić hasło - łatwe do zapamiętania, trudne do złamania?

Koniec z banalnymi, łatwymi do odgadnięcia hasłami!

jak-wymyslic-dobre-scisle-tajne-haslo.jpg

Nie lubicie wymyślać haseł do kont? My też! W dodatku teraz na coraz większej liczbie stron internetowych logowanie się jest obowiązkiem. Trudno właściwie już zliczyć, ile mamy kont - pocztowych, bankowych i takich na stronach, które odwiedzamy. Statystyki mówią, że przeciętny użytkownik internetu ma 25 kont a do nich dokładnie 6,5 hasła. 

Najpopularniejszym hasłem, jakie układają internauci jest 123456, na drugim miejscu jest po prostu password. Dalej qwerty a potem już to, co każdemu z nas w duszy gra - imiona psów, kotów i obecnych miłości. Do tego dochodzą cyfry (bo często są obowiązkowe), ale i je łatwo złamać, bo przeważnie układają się w kombinację daty urodzenia - naszej, ukochanego czy rodziców. 

Jak w takim razie wymyślić dobre, ściśle tajne hasło? Takie, które wyświetli się przy wpisywaniu jako "mocne", będzie niemożliwe do złamania a jednocześnie łatwe do zapamiętania? Zobaczcie małą podpowiedź. 

Zobacz także: Jak długo przechowywać dokumenty?

 

Instrukcja - jak wymyślić dobre, ściśle tajne hasło:

1. Wybierz frazę lub zdanie, które jest Ci szczególnie bliskie. Najlepiej takie, które, obudzona w nocy o północy, będziesz mogła wypowiedzieć bez żadnej, nawet najmniejszej pomyłki. Niech to będzie miks słów i cyfr. Może to być fragment tekstu twojej ulubionej piosenki lub cytat z ulubionej lektury. Oto przykład:

"Autobusem 606 jadę niewiadomo gdzie..." (fragment piosenki "Autobus" Oksany Predko) 

2. Wszystkie pierwsze litery z każdego słowa w danym zdaniu wypisz jednym ciągiem, cyfrę możesz pozostawić w całości. W ten sposób powstał nam ciąg: A606jng

3. Dodatkowo zaszyfruj swoje hasło symbolami. W naszym przypadku właściwie możliwa jest jedynie zamiana A w @, ale jeśli macie w swoim haśle S możecie je zamienić na $, a I na &. W ten sposób nasze hasło wygląda już tak @606jng

4. Często hasło powinno mieć także znaki różnej wielkości. Dlatego wybierz z tego ciągu tę, która najbardziej ci odpowiada. Niech to będzie np. nasz zdaniowy czasownik - @606Jng

Hasło gotowe!

Ze względów bezpieczeństwa lepiej mieć inne hasło do każdego konta, ale wiadomo, że trudno byłoby je wszystkie spamiętać. W dodatku badania wykazały, że przeciętny użytkownik ma 25 różnych kont do których ma tylko 6,5 haseł.  Dlatego dobrym pomysłem jest modyfikacja waszego ulubionego hasła. Jeśli wymyśliliście już jedno, możecie je ulepszać dodając do niego pierwsze litery portalu, na którym zakładacie konto. Jeśli np. jest to MilionKobiet.pl a wasze naczelne hasło to wymyślone przez nas @606jng, możecie je zmodyfikować np. tak: MK@606jng. Albo jeszcze inaczej się pobawić - dla niepoznaki podając drugą literę czy trzecią. 

Zobacz także: UWAGA! Wielki Brat patrzy!


    Źródło: MilionKobiet.pl
    Foto: ShutterstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 30.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×