Jakie drzewko na Święta?

Chcesz kupić żywe drzewko jako choinkę na Święta, ale nie wiesz jakie? Podpowiemy Ci!

Jakie drzewko na Święta?

Jakie drzewko na Święta?

Pierwsze pytanie to czy chcemy żywe drzewko czy sztuczne? Wybór zależy od nas. Sztuczne drzewko to wydatek, który poniesiemy raz na długi czas, sztuczna choinka nie traci igiełek, nie wymaga specjalnego dbania o nią, nie przeszkadza jej temperatura w domu, nowoczesne sztuczne choinki są bardzo dekoracyjne i producenci oferują bogaty wybór odcieni, wielkości, barwy czy też kształtu. Sztuczne choinki na pewno są praktyczne, nie są natomiast ekologiczne, składające się z metalowego stelażu z dodatkiem plastiku jako igiełek, nie poddają się recyklingowi. Ceny sztucznych choinek to od 50 zł do 250.

Kliknij i zobacz, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia za granicą!

Żywe drzewko z całą pewnością ma swój urok, wydaje specyficzny aromat, który jest tak bardzo ważny dla atmosfery Świąt, to również indywidualny wygląd i kształt każdego drzewka, które różnią się między sobą. Ceny żywych drzewek ciętych są jednak dość wysokie, chyba, że kupujemy drzewko w doniczce, które następnie możemy posadzić np. w ogrodzie ( o ile mamy takie warunki). Warto pamiętać, że najlepiej kupować drzewka u ogrodników lub w szkółkach, którzy albo sami hodują drzewka albo mają specjalne pozwolenie na ich wycinanie. Nie warto kupować drzewka w hipermarketach, jeżeli chcemy je potem wsadzić. Często są niedokładnie wycinane, bez dostatecznej ilości korzeni i po prostu usychają wewnątrz.

Trzeba też pamiętać, że żywe drzewko to żywy organizm
, który potrzebuje specjalnego traktowania. Kupując drzewko musimy je potem przystosować do warunków panujących w naszych domach (ocieplanych zimą), ponieważ dla drzewka może to być szok termiczny, również zanim posadzimy drzewko w ogrodzie po Świętach, musimy je odzwyczaić od domowej temperatury, najlepiej to zrobić w garażu lub piwnicy, a po paru dniach przenosimy w cieplejsze miejsce i w końcu do domu i na odwrót. Pamiętamy o podlewaniu naszego drzewka i ustawieniu go możliwie z dala od kaloryfera. Drzewka cięte można włożyć do wilgotnego piasku, to wydłuży ich żywotność i spowoduje, że nie będą tak szybko gubić igieł.

Jakie drzewko na Święta?

Jakie drzewko na Święta?


Najpopularniejsze drzewka do kupienia to : Świerk pospolity, Świerk srebrny kłujący, Świerk Serbski, Jodła pospolita, Sosna. Świerki kupowane są najczęściej, najlepsze są jednak Jodły, są one też droższe od Świerków.

Świerk pospolity jest stosunkowo tani, ma piękny zapach, ostre igły, jest jednak mniej trwały niż Jodła.

Świerk srebrny kłujący jest charakterystyczny ze względu na jego srebrno- zieloną poświatę, jego igły są sztywne, mocne i ostre, jest trwalszy od Świerka pospolitego.

Świerk Serbski wygląda jak stożek, szeroki na dole i wąski na górze, jego igły są płaskie, z wierzchu są ciemnozielone a od spodu mają biały kolor.

Jodła pospolita ma piękny zapach, jej igiełki są tępo zakończone, są grubsze i dłuższe od Świerków, Jodła jest o wiele trwalsza od Świerków dlatego jest też droższa, nie gubi igiełek tak szybko.

Sosna również może nam posłużyć jako drzewko świąteczne, jej igiełki są jednak długie, sztywne i ostre, więc może być trudna w dekoracji, może też wydzielać żywicę, nie gubi jednak igieł.

Niezależnie jakie drzewko wybierzemy, sztuczne czy żywe, najważniejsze jest, aby było i zostało udekorowane tak jak to sobie wymyśliliśmy. Bo przecież nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki, prawda?

Jakie drzewko na Święta?

Jakie drzewko na Święta?


Nie masz pomysłu na prezent? Kliknij!

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Bogumiła Grassmann , Piątek 21.12.2012 (aktualizacja: 2012-12-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×