Jakie zmiany zajdą w szkołach? Najważniejsze reformy na rok szkolny 2015/2016

Jak dzieci będą oceniane z WF-u, co będą mogły kupić w sklepiku i komu przysługują darmowe podręczniki? Od tego roku szkolnego szykuje się kilka ważnych zmian, które warto znać.

zmiany w szkolnictwie.jpg

Jakie zmiany zajdą w szkołach? Najważniejsze reformy na rok szkolny 2015/2016

W tym roku szkolnym na uczniów czeka kilka istotnych i odczuwalnych zmian, które dotyczą nie tylko oceniania, ale także zwolnień, czy tego, co będzie można kupić w szkolnym sklepiku. Zmiany zarządzone przez Panią Minister Edukacji Narodowej, Joannę Kluzik-Rostkowską wchodzą w życie już od 1 września 2015 roku.

Zobacz też: MAMO, NIE IDĘ DO SZKOŁY! 

darmowe podręczniki 

Przede wszystkim darmowe podręczniki otrzymają nie tylko pierwszoklasiści, ale także uczniowie drugich oraz czwartych klas szkoły podstawowej, a także uczniowie pierwszych klas szkół gimnazjalnych. Szkolna wyprawka dla dzieci będzie więc uszczuplona o książki.

To dalszy ciąg reformy podręcznikowej, która zakłada, że do 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą się uczyć z książek, za które zapłaci rząd.

Zobacz też: PIERWSZY DZIEŃ W SZKOLE - JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO I POMÓC MU SIĘ ZAADAPTOWAĆ?

zmiany w ocenianiu - oceny opisowe

Od tego roku nastąpią także zmiany w ocenie uczniów. Oprócz wystawienia stopnia w skali od 1 do 6 nauczyciele będą mieli także możliwość wystawienia uczniom oceny opisowej. Możliwość ta ma może dotyczyć wszystkich lub jedynie wybranych zajęć - ta decyzja należy już do danej szkoły. 

 

Zwolnienia z lekcji WF

Od 1 września nie będzie już możliwości całkowitego zwolnienia ucznia z uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego. Jest to reakcja Ministerstwa Edukacji na wyniki przeprowadzonej przez NIK kontroli, która pokazała, że liczba uczniów zwolnionych z zajęć fizycznych jest zaskakująco duża.

Zobacz też: SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ? KILKA PORAD DLA RODZICÓW 

Od tego roku uczeń będzie mógł być zwolniony z wykonywania poszczególnych ćwiczeń, które mogą być wskazane jedynie przez lekarza. W szczególnych przypadkach uczeń może zostać całkowicie zwolniony z zajęć, jednak szkoła może to zrobić jedynie na podstawie uzasadnionej opinii lekarza.

Jedzenie w sklepikach szkolnych

Jedną z ważniejszych reform wprowadzonych od tego roku jest usunięcie ze szkolnych sklepików niezdrowej żywności. Co więcej, "śmieciowe jedzenie" nie tylko zniknie ze szkół, ale także nie będzie wokół niej reklamowane.

Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która została podpisana przez prezydenta 28 listopada. Na wprowadzenie zmian szkoły będą miały 3 miesiące.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 01.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×