Nie daj się wciągnąć w spiralę długów

W czasach, gdy zadłużenie Polaków wzrasta, wiedza na temat podstawowych zasad bezpiecznego pożyczania staje się niezwykle ważna. Dlaczego? Bo zastosowanie się do kilku prostych reguł jest najlepszą receptą na uniknięcie problemów z narastającymi długami. Jakie to zasady?

Nie daj się wciągnąć w spiralę długów

Nie daj się wciągnąć w spiralę długów


Spirala długów: kto jest na nią narażony?

Zbyt pochopna decyzja związana z zaciągnięciem pożyczki, brak umiejętności planowania swoich wydatków oraz pożyczanie zbyt wysokich sum – oto główne przyczyny problemów ze spłatą pożyczki. Zaciągnięta pod wpływem impulsu lub w akcie desperacji, staje się problemem w chwili spłaty. Niestety w obawie przed odsetkami i konsekwencjami prawnymi wiele osób wpada w panikę. Zamiast porozumieć się z pożyczkodawcą, szuka kolejnej pożyczki, która ma pozwolić na uregulowanie już istniejącego zobowiązania finansowego. I tak problemy ze spłatą zadłużenia narastają, liczba zaciągniętych pożyczek wzrasta, a spirala długów staje się coraz poważniejszym problemem. A przecież wystarczy tak niewiele, by cieszyć się pożyczką bez narażania się na problemy z jej spłatą.

Odpowiedzialne pożyczanie: jak uniknąć problemów finansowych

Kiedy można mówić o odpowiedzialnym pożyczaniu? Przede wszystkim wtedy, gdy pożyczka ma być ułatwieniem, a nie jedynym sposobem opłacenia bieżących rachunków. By była bezpieczna, musi zostać dopasowana do możliwości finansowych pożyczającego. W tym celu należy sprawdzić ostateczny koszt pożyczki. Dzięki takim liderom w branży digitalfinance, jak wonga.com jest to proste. Specjalna aplikacja pozwala szybko sprawdzić takie informacje, jak koszt pożyczki uzależniony od jej wysokości oraz okresu trwania. Dzięki temu każdy wie, jaką kwotę w jakim terminie będzie musiał oddać. Znając swoją sytuację finansową można taką pożyczkę dopasować do swoich możliwości i oddać zaciągnięty dług w terminie. Chroni to nie tylko przed odsetkami, ale również przed desperackim zaciąganiem pożyczek w kolejnych instytucjach finansowych.

BIK: sojusznik bezpiecznego pożyczania

Choć baza danych Biura Informacji Kredytowej może osobom zadłużonym utrudnić życie, w istocie pozwala ona chronić Polaków przed coraz większą spiralą długów. Ci, którzy jako zadłużeni znaleźli się na liście BIK, mają problemy nie tylko z pozyskaniem kredytów, ale i z kupowaniem na raty. Choć dla wielu osób jest to problem, warto zwrócić uwagę na pozytywne aspekty takiej sytuacji. Brak możliwości zaciągania kolejnych długów to szansa na ograniczenie liczby zobowiązań finansowych oraz kolejnych pożyczek i związanych z nimi odsetek. Nic dziwnego, że w trosce o dobro swoich klientów banki już dawno zaczęły korzystać z pomocy BIK. Robi tak też Wonga.com, dla której bezpieczne i odpowiedzialne pożyczanie stało się podstawową dewizą w prowadzonej działalności.
Sprawowanie kontroli nad finansami oraz zaciąganie pożyczek w taki sposób, by ich wysokość nie stała się wkrótce problemem to podstawa dla każdego odpowiedzialnego pożyczkobiorcy. Bezpieczeństwo związane z takimi transakcjami gwarantują też te banki i instytucje finansowe, które w trosce o klientów nawiązały współpracę z BIK. Coraz większy nacisk jest też kładziony na promocję wiedzy na temat tego, w jaki sposób można pożyczać odpowiedzialnie. Skutki takich działań już są widoczne, gdyż spirala zadłużenia dotyka coraz mniejszą grupę Polaków.

Źródło/Foto: Mat. prasowe
Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Sobota 05.04.2014 (aktualizacja: 2014-04-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (8)

Awatar
Anonim
mowicie, ze janvest jest spoko? szukam wlasnie w necie informacji o tej firmie, natykam sie na pozytywy w wiekszosci. moglabym prosic o kontakt kogos, kto bral tam pozyczke?
Dodano: 2017-01-31 09:36:10 Zgłoś nadużycie
Anonim
W JanVest właśnie fajne jest to, że boku nie sprawdzają.
Dodano: 2016-11-21 13:32:07 Zgłoś nadużycie
meandra
Bo z kredytami to trzeba ostrożnie. Ja kiedyś miałam problem ze spłatą :/ wzięłam dwa kredyty na siebie - pieniądze poszły na mojego partnera i to on miał sprłacać kredyt. Z początku było ok, ale rozstaliśmy się i oczywiście nie spłacił Koniec końców byłam zmuszona wziąć kredyt w firmie pożyczkowej. Całe szczęście, że koleżanka mi podpowiedziała taką uczciwą firmę- janvest. Mogłam się dogadać co do rat etc. Ale było ciężko :/
Dodano: 2016-08-02 15:59:25 Zgłoś nadużycie
Anonim
Teraz niby chwilówki za darmo rozdają. Firmy lichwiarskie okradają ludzi ile się da.
http://inwestycje.pl/biznes/Najlepsze-firmy-pozyczkowe---zarabiaja-krocie;244597;0.html
Opłaty zwykle są ukryte, a ludzie naiwni. Weźmiesz jedną, później drugą i spirala długów gwarantowana.
Dodano: 2015-10-17 01:07:16 Zgłoś nadużycie
Anonim
Najbardziej niebezpieczne są pożyczki "na zraz" kiedy sytuacja życiowa zmusza do nieplanowanego zadłużenia się. Wtedy często nad zdrowym rozsądkiem górę biorą emocje i problem mamy gotowy.
Dodano: 2014-04-25 13:44:01 Zgłoś nadużycie
Anonim
Kto nie pożycza, ten nie ma długów. Jeśli pożyczać to z głową. Kiedyś zmieniałem auto i wziąłem niewielki kredyt (10tys) w banku. Ale wziąłem go na 2 lata przed kupnem nowego pojazdu. Ową pożyczkę wpłaciłem do banku i tak właściwie lokata prawie spłaciła mi odsetki.
Dodano: 2014-04-24 16:01:16 Zgłoś nadużycie
Anonim
Nie widzę problemu w pożyczaniu a w braku podstawowej wiedzy na ten temat, wiadomo że agent w banku ma prowizje od każdej takiej usługi więc bedzie nam opowiadał cuda żebyśmy się dali naciągnąć. Problem jest w spłatach takich pożyczek dlatego biore kredyt wcześniej przemyślany o ratach takich żebym mogła je spłacić czytam warunki podpisanej umowy dokładnie i najważniejsze dla mnie nie pożyczam pod wpływem chwili to jest decyzja przemyślana dużo wcześniej.
Dodano: 2014-04-24 09:22:56 Zgłoś nadużycie
Anonim
Z BIK-iem jest ten problem, że jeśli już ktoś tam się ''załapał'' to pozostanie w rejestrze na zawsze, mimo że spłacił dług (Można co najwyżej zaktualizować dane). Pozostanie więc dla banku i tak klientem o podwyższonym ryzyku. Trochę to dziwne...
Dodano: 2014-04-23 11:20:56 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Jak nie utonąć w długach?

    Oszczędzanie bez karty kredytowej

    Spirala zadłużenia wciąż rośnie, a ty nie możesz spać spokojnie? Odzyskaj finansową wolność i pożegnaj się z magią karty kredytowej. czytaj więcej

  • Czarodziejski portfel

    Wiem, że wydaję za dużo, ale trudno mi się powstrzymać. Póki co nie mam strasznych długów, ale mam do siebie pretensję o to, że kupuję mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Co mogę z tym… czytaj więcej