Oto zaskakująca lista alkoholowych mitów!

Wszyscy znamy mnóstwo alkoholowych legend. Co więcej, w większość z nich zdarza nam się wierzyć i przekazywać dalej. Poznaj te, z którymi nauka się uporała i stanowczo określiła jako mit.

Oto zaskakująca lista alkoholowych mitów!
Poznaj alkoholowe mity!

Każdy z nas z pewnością słyszał nie jedną legendę na temat picia alkoholu. Nie wolno mieszać trunków, witaminy pomogą uniknąć kaca, kieliszek na noc pomaga zasnąć, i tak dalej… Które  z nich są prawdziwe, a które to jedynie puste słowa nie mające nic wspólnego z nauką? Oto odpowiedź.

Amerykański naukowiec, dr Warren J. Blumenfeld, postanowił raz na zawsze rozstrzygnąć, które z popularnych „alkoholowych mitów” są prawdziwe i opublikował na łamach „Huffington Post” wyniki swoich badań. Wnioski niejednego z nas mogą zaskoczyć.

Mieszanie różnych rodzajów alkoholu powoduje większego kaca

Okazuje się, że kolejność picia trunków i dowolne ich mieszanie nie ma żadnego wpływu na nasze samopoczucie kolejnego dnia. Powodem kaca jest fakt, że alkoholu wypiliśmy za dużo, a nie to, że pomieszaliśmy jego gatunki.

Jeśli raz pójdziesz do łazienki, będziesz chodzić co chwilę

Prawdą jest, że alkohol działa moczopędnie. Znacznie wzmacnia wydzielanie hormonu, jakim jest wazopresyna, która odpowiada za ilość płynów docierających do naszego pęcherza. Mitem jest jednak to, że im dłużej powstrzymamy się od wizyty w łazience, tym rzadziej będziemy musieli z niej korzystać przez cały wieczór.

Oto zaskakująca lista alkoholowych mitów!
Mieszanie różnych trunków nie powoduje większego kaca

Mały kieliszek pomaga na sen

Ten mit nie został obalony do końca. Okazuje się, że teoretycznie alkohol może pomóc nam zasnąć, ale trzeba zaznaczyć, że nie pomoże nam spać. Na czym polega różnica? Niestety może on spowodować, że będziemy się bardzo często przebudzać, zwłaszcza w fazie REM.

Kawa przyspiesza trzeźwienie

To zdecydowanie mit. Kofeina może sprawić, że będziemy mieć złudne wrażenie, iż nie jesteśmy pijani, choć to nie będzie prawda. Kawa pobudza organizm, ale ten, nadal pozostaje pod wpływem alkoholu. Kawa daje zatem bardzo złudne i niebezpieczne wrażenie otrzeźwienia.

Witaminy zmniejszą lub pomogą pozbyć się kaca

Na rynku są dostępne bardzo różne specyfiki, które naładowane kwasem foliowym, witaminą B6 i B12 oraz tiaminą, mają pomagać w zwalczaniu efektów ubocznych po wypiciu alkoholu. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by środki te rzeczywiście pomagały pozbyć się z naszej krwi alkoholu - twierdzi dr Warren.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 17.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • 5 mitów o alkoholu

    5 mitów o alkoholu

    Nie da się ukryć, że sylwester i karnawał to okazja do spożywania alkoholu. Przed sięgnięciem po kolejnego drinka lepiej wiedzieć, które z przekazywanych między znajomymi informacji o nim,… czytaj więcej