Rozpocznijmy lato bez irytacji

Produkty marki OFF!®, w zależności od potrzeb i warunków, skutecznie ochronią przed dokuczliwymi komarami, kleszczami i innymi owadami latającymi, przez cały letni sezon. Różnorodność produktów marki OFF!® spełni oczekiwania każdego członka rodziny, począwszy od tych o delikatnej skórze, aż do tych aktywnych, którzy wymagają bardziej intensywnej ochrony.

Rozpocznijmy lato bez irytacji

Rozpocznijmy lato bez irytacji


Każdy lubi spędzać czas na świeżym powietrzu na swój sposób. Jedni wybiorą aktywne formy rekreacji, inni rodzinny piknik albo spokojne i beztroskie leniuchowanie z przyjaciółmi. Jednak niezależnie od wyboru, co roku powraca ten sam problem –  irytujące owady, które potrafią zepsuć każdy pobyt na świeżym powietrzu.

Co wiemy o komarach i kleszczach?

W Europie zidentyfikowano 101 gatunków komarów, z czego w Polsce występuje ok. 40 gatunków. Najczęściej są aktywne w porze od zmierzchu do świtu oraz popołudniami w ciepłe i wilgotne dni. Osobniki męskie są nieszkodliwymi wegetarianami, żywiącymi się nektarem kwiatowym. To osobniki żeńskie gryzą, a ich ukąszenia mogą powodować groźne choroby. Do najgroźniejszych chorób zaliczyć należy wirusowe zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W ostatnich latach duże zaniepokojenie wzbudza najszerzej w świecie rozpowszechniony wirus Zachodniego Nilu (WNV), który powoduje infekcje u zwierząt oraz ludzi. Zasięg tego wirusa obejmuje Afrykę, Europę, Azję i Amerykę. Jak wykazały badania, zdolność do skutecznej transmisji WNV ma 9 gatunków komarów, w tym trzy występujące w Polsce. Komary do ludzi przyciąga dwutlenek węgla, który wyczuwają z odległości nawet 600 metrów. Magnesem na komary są również wysoka temperatura ciała, pot i mocne zapachy perfum oraz innych środków higieny.

Kleszcze w Polsce występują w około 20 gatunkach, z czego kilka jest niebezpiecznych z medycznego punktu widzenia i przenosi groźne dla ludzi choroby, takie jak: odkleszczowe zapalenie mózgu czy Borelioza z Lyme. Kleszcze nie skaczą i nie latają, tylko czekają na swojego żywiciela w wysokiej trawie, na paprociach oraz pod liśćmi i w zaroślach. Gdy go wyczują, spadają na niego lub przyczepiają się, a następnie znajdują sobie dogodne miejsce do żerowania. U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu). Nasilenie występowania kleszczy przypada na przełom lipca i sierpnia.

Rozpocznijmy lato bez irytacji

Rozpocznijmy lato bez irytacjiJak się chronić?

Wilgotność, temperatura otoczenia, intensywne zapachy, światło i otaczające nas kolory to główne czynniki, które odgrywają istotną rolę w przyciąganiu insektów. Najlepiej unikać stosowania mocnych perfum, ciemnych ubrań (te przyciągają owady), stronić od wysokich traw i zarośli, zasłaniać jak najwięcej partii ciała, a przede wszystkim, stosować odpowiednie repelenty zawierające DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), podstawowy, aktywny składnik OFF!®. DEET jest substancją aktywną o szerokim spektrum, która skutecznie i długotrwale działa przeciwko wielu gatunkom komarów, much oraz kleszczy. DEET powoduje u owadów zablokowanie wyjątkowo wrażliwych receptorów czuciowych. Zdezorientowane owady odlatują od celu, a łaknienie krwi ustępuje aż do momentu całkowitego usunięcia substancji z ich receptorów. DEET jest najpopularniejszą substancją aktywną na świecie odstraszającą owady, począwszy od 1957 r.

Niektóre produkty OFF!® zawierają inny aktywny składnik – Ikarydynę, wynalezioną i zarejestrowaną przez firmę Bayer. W warunkach umiarkowanych oraz tropikalnych sprawdzone zostało działanie tego składnika przeciwko kluczowym nośnikom chorób oraz różnym odmianom komarów. Ikarydyna wykazała właściwości odstraszające i może być rekomendowana, jako środek zapobiegający malarii oraz skuteczny środek odstraszający owady, przeznaczony do stosowania u ludzi.


Źródło/Foto: Mat. prasoweDodał(a): Magdalena Tokarczyk , Poniedziałek 19.05.2014 (aktualizacja: 2014-05-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×