Telewizor - jaką rolę odgrywa w naszym życiu?

Dziś praktycznie w każdym domu jest telewizor i to nie byle jaki... Jaki wpływ ma to na nasze życie i jak bardzo to na nas oddziałuje?

Telewizor - jaką rolę odgrywa w naszym życiu?

Telewizor - jaką rolę odgrywa w naszym życiu?

Telewizor gości dziś praktycznie w każdym domu. To jednak nie jest wszystko. Bardzo często jest on głównym centrum całego rodzinnego życia. Jak wpływa to na na nasze najbliższe środowisko, na nas samych i całe nasze społeczeństwo?

- W szerszej skali telewizja może dziś zadziałać jako utrwalacz biedy - mówi socjolog dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Doktor Batorski przeprowadził badania, z których wynika, że osoby, które oglądają wyłącznie telewizję i nie korzystają z Internetu o wiele mniej angażują się w życie społeczne, nie wierzą w to, że mogą coś zmienić i są znacznie bardziej nieufni. Aż 80 procent osób z podstawowym wykształceniem ogranicza swoją rozrywkę wyłącznie do telewizji.


- Komuś z boku wydawałoby się, że telewizja może ich wyciągnąć z dołów, pokazując pozytywne wzory, ale ona tylko przywiązuje ich do krzeseł i wręcz pogłębia ich nędzę. - twierdzi Bożena Jaskółka, pracownik opieki społecznej - Wegetują, ale mają złudzenie uczestnictwa w czymś lepszym - dodaje.

To jednak nie jedyny problem jaki w naszym społeczeństwie powoduje telewizja. Niestety, pogłębia ona rozdźwięk między starszym a młodszym pokoleniem. 80 procent osób mniej więcej po 60 roku życia nie korzysta z Internetu, ani z żadnych innych nowoczesnych technologii - oprócz telewizji.

telewizja.jpg

Telewizja wpływa na nas choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi

Dla starszych osób to właśnie telewizja jest tym, co buduje poczucie wspólnoty i tym co podaje informacje ważne i te, które warto znać. Młodzi postrzegają to zupełnie inaczej. To Internet jest głównym i podstawowym źródłem informacji, telewizja nie wystarcza i nie podaje tylu wiadomości ile potrzebuje i chce znać młody człowiek.

Dla młodszego pokolenia sama telewizja to za mało, mają oni potrzebę poznawania znacznie większej ilości faktów na dany temat, dlatego sięgają do Internetu. Starsi uważają natomiast, że ilość przekazanych wiadomości w telewizji jest wystarczająca, nie widzą i nie odczuwają potrzeby zgłębiać bardziej. Ten rozdźwięk niestety zaostrza konflikt pokoleniowy w wielu polskich rodzinach.

To tylko jedne z wielu zagrożeń jakie niesie ze sobą wszechobecna telewizja. Jak widać mocno wpływa ona na społeczeństwo, które niekoniecznie jest tego wpływu świadome. Niestety nie jest to dla nas zazwyczaj dobre i motywujące.

Źróło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Sobota 15.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
erio21
Ja telewizora nie posiadam ale mam taki sprzęt jak laptop. Teraz od niedawna korzystam ze strony https://twojatv.net/tvn-online.html gdzie mogę oglądać wszystkie programy które znajdę w telewizji. Za niewielką opłatą oglądam na laptopie wszytko to co lubię. Teraz nie trzeba telewizora nawet.
Dodano: 2018-08-21 15:36:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ma ogromny wpływ. Widzę to po sobie. Mam Philipsa, a w nim wszystko - Smart TV, Internet, dostęp do gier, no jest wszystko. Porządny telewizor możne zastąpić wszystkie inne sprzęty w domu.
Dodano: 2014-11-17 19:19:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×