Wakacje bez pośpiechu

Przedstawiamy najciekawsze propozycje na spędzenie interesujących wakacji w ramach akcji "Wakacje bez pośpiechu" z Shape!

Wakacje bez pośpiechu

Wakacje bez pośpiechuLIPIEC

1.07, Święto Malin, Boby k. Kraśnika

Największa impreza w regionie – bo powiat kraśnicki malinami stoi. Okazja do spróbowania malinowych przetworów i innych swojskich potraw. Dniu Malin towarzyszy wystawa rękodzieła ludowego oraz występy lokalnych zespołów i zaproszonych gwiazd.

1-8.07, Ogniem i Mieczem, Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec kiedyś został najechany przez Szwedów, teraz każdego roku najazdy odbywają się w pokojowych warunkach. Współcześni rycerze organizują pokazy konne, scenki rodzajowe i konkursy dla publiczności. Na koniec odbywa się bitwa o zamek – oczywiście bezkrwawa.

15.07, Dzień Miodu, Chorzów (skansen)

W tym dniu chorzowski skansen zamienia się w wielką pasiekę, która przybliża tradycje pszczelarskie na Śląsku. W programie m.in. prezentacje sposobów pozyskiwania miodu, prelekcje oraz możliwość zakupu miodu w najrozmaitszych rodzajach i gatunkach. www.skansen.chorzow.pl

16.07, Chałupkowe garcynki, Morawica
Impreza z garnkiem, durszlakiem i wazonem w tle – podczas dorocznego festynu można je wszystkie poznać "od kuchni". Będzie okazja zobaczyć, jak powstaje waza, a nawet przekonać się o tym samemu. Będzie można obejrzeć wystawę wszelkiej maści glinianych naczyń i zabawek lub wziąć udział w konkursie na najładniejszy wyrób z gliny.

16.07, Gościniec Łomżyński, Łomża

Podczas festynu prezentowane są lokalne produkty, także kulinarne. W łomżyńskim amfiteatrze odbędą się mistrzostwa w jedzeniu fafernuchów (ciasteczek marchewkowo-miodowych) oraz konkurs na najbardziej odlotowy kapelusz.

16-17.07, Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego, Suwałki

Królestwo blin, cepelin i pierogów. Oprócz zespołów i kapel ludowych w roli głównej wystąpią regionalne potrawy z Suwalszczyzny, Podlasia i Litwy. W programie znalazły się także kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła.

21.07, Noc Nenufarów, Lubrza

Teatr na wodzie przedstawia romantyczną opowieść o etymologii nazw jezior – Goszcza, Lubie czy Oczko Małe. Podobno sama Lubrza zawdzięcza nazwę dziewczynie zaklętej w kwiat nenufaru. Widowisko nad wodą zaprezentuje młodzieżowa grupa teatralna występująca w regionalnych strojach. W programie ponadto wybory Miss Nenufarów oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi.

24.07, Dzień Suma, Bokiny

Podczas "Nocnego Sumowania" można złowić największą rybę, ale jeśli sum każe na siebie czekać, można go spotkać od razu na talerzu. Podczas festynu w roli głównej wystąpią ryby, ale nie zabraknie występów grup teatralnych czy zespołów muzycznych.

28.07-1.08, Festiwal Folkloru Górali Polskich, Żywiec

Ponad 40 lat tradycji robi swoje – bez tej imprezy nie można wyobrazić sobie lata w Beskidach. Jest to góralskie spotkanie kapel, śpiewaków, twórców sztuki ludowej i miłośników folkloru. Nie zabraknie tradycyjnych potraw rodem z góralskiego zapiecka.


SIERPIEŃ

5.08, Święto Chleba, Dźwiniacz Dolny

Imprezie towarzyszy hasło "Od ziarenka do bochenka". W gospodarstwie agroturystycznym "U Flika" na przedpolu Bieszczadów, w specjalnym piecu na wolnym powietrzu, wypieka się chleb na liściu chrzany i kapusty, a podaje się tradycyjnie z masłem, smalcem i ogórkiem. Podczas całodniowej biesiady można także obejrzeć i kupić wyroby bieszczadzkich artystów. Festyn, jako impreza o charakterze lokalnym, wchodzi w skład ekomuzeum "Hołe".
www.swieto-chleba.pl

chleb

Święto Chleba9-12.08, VI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Poznań

Jedna z największych plenerowych imprez kulinarnych w Polsce – rokrocznie ma miejsce na Starym Rynku. Na jarmarcznych stołach znajdą się lokalne specjały z każdego regionu – od bryndzy podhalańskiej po miód drahimski. A oprócz tego cały wachlarz potraw ze świata – sushi, ostrygi czy fajitas.

16.08, Święto Śliwki, Szydłów

Dni Szydłowa stoją pod znakiem śliwki – symbolu gminy. Na chętnych czeka degustacja – świeżych, suszonych czy w formie powideł. Wśród innych atrakcji są pokazy dawnego suszenia owoców "na laskach", kiermasz rękodzieła, a także koncert zaproszonej gwiazdy.

16.08, Święto Śliwki, Szydłów

Dni Szydłowa stoją pod znakiem śliwki – symbolu gminy. Na chętnych czeka degustacja – świeżych, suszonych czy tych w formie powideł. Wśród innych atrakcji są pokazy dawnego suszenia owoców "na laskach", kiermasz rękodzieła, a także koncert zaproszonej gwiazdy.

17-19.08, Świętokrzyskie Święto Pszczoły, Bałtów

To nie tylko kiermasz produktów pszczelarskich, to przede wszystkim biesiada przy ognisku, zabawa zakrapiana miodem i koncert zespołu góralskiego Baciary. Dla chętnych także warsztaty prowadzone w pasiekach na terenie gminy Bałtów.

18-19.08, Festiwal Smaku, Gruczno

Impreza, na której restauratorzy szukają inspiracji, a miłośnicy dobrej kuchni – nowych smaków. Szeroki wybór miodów, nalewek czy powideł. Imprezie towarzyszą występy zespołów muzycznych oraz pokazy – np. psów pasterskich.

18-19.08, Dymarki Świętokrzyskie, Nowa Słupia

Festyn archeologiczny odbywa się na terenie największego w Europie Środkowej okręgu górniczo-hutniczego – sprzed 2 tys. lat. Od 40 lat na piecowisku naukowcy prezentują niegdysiejszy cykl wytopu żelaza w tzw. dymarkach: od wydobycia rudy po wykuwanie ozdób i narzędzi. Pokazy uzupełniają wyjaśnienia archeologów. Imprezie towarzyszą kiermasze, wystawy i koncerty.

22-26.08, Bolesławieckie Święto Ceramiki, Bolesławiec

Wielki plenerowy festyn w ceramicznej stolicy Dolnego Śląska. Na bolesławickim rynku odbędzie się kiermasz wyrobów ceramicznych, a na scenie pojawią się zespoły muzyczne – także gwiazdy znane z programów telewizyjnych. www.swietoceramiki.boleslawiec.pl

26.08, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Chorzów (skansen)

Śląskie tradycyjne potrawy podane w otoczeniu drewnianych chat i w wiejskiej atmosferze. W ramach imprezy jest organizowany ogólnopolski konkurs "Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów". Podczas biesiady wystąpią zespoły muzyczne oraz kabaretowe. www.skansen.chorzow.pl


WRZESIEŃ

2.09, Święto Ziemniaka, Mońki

Jarmark produktów tradycyjnych i kresowych oraz inne atrakcje – m.in. Mistrzostwa Polski w Jedzeniu Babki Ziemniaczanej czy wspólne gotowanie pieczonki ziemniaczanej w wielkim kotle. Gościnnie pojawi się Andrzej Beja-Zaborski, znany jako policjant z filmu "U Pana Boga za piecem".

ziemniaki.jpg

Święto Ziemniaka7-9.09, Europejski Festiwal Smaku, Lublin

Bardzo duża impreza poświęcona kulinariom – o zasięgu ponadregionalnym. Oprócz degustacji i koncertów w programie również warsztaty m.in. "Siedem serów głównych" oraz "Międzynarodowy Turniej Nalewek Sądeckich".

29-30.09, XIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, Przemków

Święto dla koneserów wina, miodów pitnych i tradycyjnego miodu. Okazja, żeby spróbować różnych rodzajów i gatunków, a przede wszystkim regionalnego, certyfikowanego przez UE miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich. Przy okazji można kupić sadzonki winorośli czy przyjrzeć się konkursowi na wzorową pasiekę. Dla dzieci i młodzieży przewidziano bieg po miód – z nagrodami.


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Piątek 29.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Ja generalnie wychodzę z założenia, że w wakacje po prostu nie można się spieszyć. Na ten rok zaplanowałam sobie dość długą wycieczkę do Niemiec, dopracowałam już sobie dojazd i najpewniej skorzystam z takiej opcji jak busy do Niemiec Legnica http://www.multi-travel.pl/ i zamierzam wszystko powoli zwiedzić i dokładnie pooglądać.
Dodano: 2016-05-08 23:20:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×