Wielkanoc prawosławna - ciekawostki [data + zwyczaje]

Okazuje się, że nie wszyscy będziemy cieszyć się Wielkanocą już w tę niedzielę!

wielkanoc-prawoslawna.jpgChociaż katolicyzm jest w Polsce najpopularniejszym wyznaniem religijnym, to jednak jest kilka rejonów w naszym kraju, gdzie to katolicy stanowią mniejszość wyznaniową. Prawosławni mieszkają głównie na wschodzie Polski - to tam jest najwięcej cerkwi, a w szkołach (np. w województwie podlaskim) z racji tak dużej liczby wyznawców religii kościoła wschodniego w Wielkanoc prawosławną, a także Boże Narodzenie wszystkie dzieci mają dzień wolny od zajęć dydaktycznych, bez znaczenia, którą religię uznają. 

 POLECAMY: Rzeżucha na Wielkanoc - wszystko o uprawie w domu

Jak wyglądają prawosławne święta wielkanocne i kiedy wypadają? Mamy dla Was kilka ciekawych informacji na ten temat, które być może poszerzą Waszą wiedzę na temat tego wyznania. 

1. Kiedy jest Wielkanoc prawosławna? 

Wielkanoc prawosławna w tym roku wypada dopiero 1 maja. Wynika to z tego, że prawosławni mierzą czas według kalendarza juliańskiego (od 1582 roku - reformę wprowadził papież Grzegorz XIII, wcześniej obchodzono ją wspólnie), w przeciwieństwie do katolików, którzy uznają kalendarz gregoriański. Nie bez znaczenia są także cykle księżyca. Na pierwszym soborze w Nicei ustalono, że Zmatrwychwstanie Pańskie będzie obchodzone w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. 

Czasami (tak jak to będzie np. za rok) daty Wielkanocy i prawosławnych, i katolików nałożą się nie siebie i będziemy tego samego dnia święcić palmy, potem pokarmy a następnie jednego poranka przystępować do śniadania wielkanocnego. 

POLECAMY: Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole zgodnie z tradycją?

2. Jak wygląda Wielkanoc prawosławna?

Wielkanoc (Woskresienije Christowo) to najbardziej radosne święto ze wszystkich, zwane przez prawosławnych Paschą, Zmartwychwstaniem Pańskim. 

w cerkwi: 

Zmartwychwstanie Pańskie w kościele prawosławnym odbywa się w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, podczas uroczystego nabożeństwa, zwanego Jutrznią paschalną. W czasie mszy duchowni i wierni trzy razy okrążają cerkiew a kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi, co ma sumbolizować odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Na zakończenie Jutrzni następuje obrzęd myronowania - namaszczenia wiernych świętym olejem. 

zwyczaje:

  • w tydzień paschalny wierni kościoła prawosławnego witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał"
  • wierni prawosławni jedzą chleb - Artos - poświęcony podczas Jutrzni, 
  • w tygodniu wielkanocnym każdy może "zadzwonić" dzwonem na dzwonnicy przy cerkwi, 
  • chrześniaków obdarowuje się w Wielkanoc prezentami tzw. włóczewnem czy "wołoczebnem". 

Malowanie jajek, potrawy wielkanocne zwykle w domach prawosławnych i katolickich są takie same, chociaż oczywiście mogą także występować różnice, w zależności od regionu. 

POLECAMY: Tradycje wielkanocne w Polsce

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 23.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×