Czy jemioła jest trująca?

Jedno jest pewne - całować sie pod nią można. Wręcz - trzeba!

czy-jemiola-jest-trujaca.jpgJemioła, to obok choinki upstroszonej bombkami, świecidełkami i długimi łańcuchami oraz czerwieniącej się gwiazdy betlejemskiej, najpopularniejsza bożonarodzeniowa "roślina". Słowo "roślina" wzięłyśmy w cudzysłów, bo tak naprawdę jemioła to grzyb, pasożyt, który obrasta drzewa. Nie uprawia się jej w ziemi jak kwiatki, krzaki czy drzewa.

Zobacz także: Pomysły na prezenty świąteczne dla Twojej mamy

Jemiołę warto mieć w domu, jeśli wierzycie w zabobony i jesteście święcie przekonane, że jemioła przyniesie do Waszego domu zdrowie i szczęście oraz poprawi jakość życia seksualnego (właśnie takie działanie tradycyjnie przypisuje się jemiole powieszonej pod sufitem zaraz po pierwszej gwiazdce na niebie). Całowanie się pod jemiołą to też znany bożonarodzeniowy zwyczaj, jednak wciąż niejasne pozostaje jego znaczenie. Wierzy się, że jest ono pozytywne i warto to robić. W sumie każda okazja, żeby dostać całusa jest dobra, czyż nie?

 Zobacz także: Szybkie i efektowne pomysły na zapakowanie prezentów

Co się stanie, jeśli zjesz owoc jemioły? 

Na jemiołę należy jednak uważać, gdyż nie jest ona do końca taka bezpieczna. Nie wydziela co prawda żadnych szkodliwych substancji, ale jeśli zjecie owoc jemioły (białą "bubkę", jagodę), to pojawia się problem. Chociaż występują różne odmiany jemioły, to każda może powodować podobne objawy: gorączkę, zaburzenia widzenia, halucynacje, nudności, bóle brzucha, biegunkę, zmiany ciśnienia krwi, a nawet - śmierć. Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub po jakimś czasie i mogą być naprawdę różne, dlatego lepiej ich nie bagatelizować!

Możecie spotkać się z informacjami, że jemioła ma zastosowanie terapeutyczne, jednak pod żadnym pozorem nie jedzcie żadnych części tej rośliny. Miejcie też oko na dzieci czy zwierzęta, by przypadkiem nie zjadły liści czy owoców jemioły, a najlepiej - zgodnie z tradycją - powieście jemiołę tuż pod sufitem, by nikt nie miał do niej dostępu. 

Zobacz także: Pomysły na trafione pomysły dla rocznego dziecka

    Źródło: MilionKobiet.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 14.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×