Na ludowo, czyli najmodniejszy deseń tej wiosny

Styl folklorystyczny wprowadza do wnętrza przytulność, domową atmosferę i energię, która napędza domowników do działania. Wszystko to za sprawą kolorowych tkanin, kwiatowych dodatków, malowniczych wzorów oraz drewnianych mebli. Jednak jeśli decydujemy się na ludowe motywy we wnętrzu, możemy z nimi przesadzić, dlatego warto zachować ostrożność. Jak znaleźć równowagę pomiędzy kiczem a nowoczesnym, folklorystycznym designem? Przedstawiamy kilka wskazówek ułatwiających to zadanie.

naludowooddekoriimain.jpg

Motyw ludowy co kilka lat powraca, tej wiosny zaistniał jednak ze zdwojoną siłą. Inspiracje folklorem widać w modzie, sztuce, a także w dekoracji wnętrz. Co prawda nie urządzamy pomieszczeń w stylu, jaki pamiętają nasi dziadkowie – dzisiaj etno to głównie dodatki, tkaniny oraz meble inspirowane starodawnym rzemieślnictwem.

Ludowe kwiaty na zasłonach

Ze stylem folklorystycznym nierozerwalnie łączą się akcenty kwiatowe. W końcu to właśnie one były najczęściej naszywane i dziergane na ludowych strojach i chustach. Teraz motywy kwiatowe różnią się od tych dawniej prezentowanych na dodatkach. Nadruki na tkaninach można dobierać do własnych preferencji. W folklorystycznych aranżacjach pomieszczenia często są spotykane bujne i bogate zdobienia okien – najczęściej to tkaniny zwracające uwagę fakturą, kolorem lub upięciem.

Dekoria.pl, Zasłona na taśmie marszczącej,  kolekcja Londres.jpg

zasłona na taśmie marszczącej, kolekcja Londres

Sypialnia w stylu etno

Styl folklorystyczny w naturalny sposób można przenieść również do sypialni np. w postaci pościeli lub dekoracyjnych narzut. Przy wyborze pościeli z akcentem folklorystycznym warto zwrócić uwagę na dominującą kolorystykę tkaniny. Etniczne motywy niejednokrotnie bywają łączone z mocnymi odcieniami, jak czerwony, żółty lub granatowy. Według psychologii koloru te odcienie wpływają na organizm pobudzająco, intensyfikują emocje i napędzają do działania, dlatego nie są odpowiednimi barwami do sypialni. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się kolory uspokajające i wyciszające – jak błękit, róż i pastele. Również na tych odcieniach lepiej prezentują się motywy kwiatowe oraz inspirowane folkiem wzory. 

Dekoria.pl_Pościel dwustronna Bright Floral_ kolekcja British Home.jpg

pościel dwustronna Bright Floral, kolekcja British Home

Mocny folklorystyczny akcent na podłodze

Przy wprowadzaniu stylu ludowego do wnętrza najkorzystniej uwypuklić jeden mebel lub dodatek, który będzie nawiązywać do wspomnianego motywu. W ten sposób zagwarantujemy sobie pewność, że pomieszczenie zachowa należytą elegancję i gustowny umiar. Przykład stanowi dywan właśnie z ludowymi akcentami. Wielobarwny dodatek w ciekawe, etniczne wzory przykuje uwagę przy stonowanych meblach i zestawie wypoczynkowym.


Dekoria.pl, dywan Modern Flowers cream.jpg

Dekoria.pl_dywan Modern Folk, cream25.jpg

dywan Modern Folk

Prawdziwe ludowa ceramika

Najczęściej przywoływanym w pamięci przedmiotem kojarzonym z motywem folklorystycznym jest ceramika kuchenna – zdobione talerze, kubki, filiżanki czy dzbanki. Te naczynia nadal przez wielu rzemieślników są wykonywane ręcznie ze szczególnym uwzględnieniem kształtów oraz mieszanki barw wykorzystywanych do ich przyozdobienia. Popularnością cieszy się też ceramika stylizowana na tę sprzed dekad.

W Polsce na zastawach obiadowych najczęściej pojawiają się wzory łowickie lub kurpiowskie. Coraz częściej zdobienia są dostosowywane do obecnych trendów – i tak spotykamy dzbanki dekorowane delikatnymi kwiatkami lub całą plecionką roślin. Co więcej, motywy ludowe widać nie tylko na ceramice, ale także innych kuchennych dodatkach, jak tacki, podkładki czy pojemniki.

Dekoria.pl_Filiżanka ze spodkiem Marrakesh blue&red.jpg

Dekoria.pl_Filiżanka ze spodkiem Marrakesh Rosette yellow.jpg

filiżanki ze spodkami Marrakesh 

Drewno we wnętrzu

Styl folklorystyczny to nie tylko kolorowe tkaniny, dodatki oraz ceramika. Klimatu etno dodadzą również odpowiednio dobrane meble np. w stylu rustykalnym. Szafy, komody i regały inspirowane taką stylistyką odznaczają się zdobieniami na wykończeniach oraz koniecznie naturalnym lub przyciemnianym drewnem. Ważne również, aby meble były masywne, a przynajmniej na takie wyglądały.

W stylu ludowym sprawdzą się szafy i komody z wieloma szufladami oraz zdobionymi lub dużymi rączkami. Regały również mogą być przeszklone – to inspiracja popularnymi przed laty kompletami. W odejściu od staromodnej aranżacji pomocny okaże się wybór mebli, które poza nawiązaniami do folkloru posiadają również odniesienie do nowoczesnego wykończenia i aktualnie panującego trendu.

Dekoria.pl_ Komoda Prestige_1.jpg

 komoda Prestige 1

Wszystkie zdjęcia, produkty i propozycje aranżacyjne pochodzą ze strony Dekoria.pl. 

 Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 10.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Mnie bardzo podobają się ludowe rzeczy i to nie tylko we wnętrzach, ale również w ubiorze. Marzy mi się gorset ludowy, który będę mogła wykorzystać w jakiś stylizacjach.
Dodano: 2018-03-15 23:15:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja tam stawiam na nowoczesność. I tak swoje mieszkanie urządziłam właśnie w tym stylu z pomocą Room99. To od nich mam pościele, narzuty, zasłony, poduchy dekoracyjne i wiele innych;) Świetna jakość, unikalny design i dobra cena;)
Dodano: 2018-03-07 21:21:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×