4 skutki zmuszania dziecka do jedzenia

Dlaczego nie powinno się zmuszać najmłodszych do jedzenia?

zdrwe jedzenie dziecka.jpg

Kiedy dziecko odmawia jedzenia, jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby zmieniło zdanie na temat posiłków. Mimo najlepszych chęci, nie ma sensu zmuszać malucha do tego, czego nie chce. W ten sposób możesz zrobić mu krzywdę na długie lata. Oto 4 konsekwencje karmienia dziecka siłą:

Zanik relacji z opiekunem

Mimo że dla Ciebie kwestia dotyczy jedynie jedzenia, dla dziecka Twoje zachowanie może być pewnego rodzaju "zdradą", którą ciężko będzie wybaczyć. Jeżeli dziecko nie chce jeść, ma ku temu swoje powody- zanim zaczniesz oceniać i krytykować jego zachowanie, spróbuj zrozumieć, co jest jego przyczyną. Możliwe, że maluch za chwilę się rozchoruje lub po prostu nie ma ochoty na konkretny posiłek. Spróbuj być przyjacielem, nie wrogiem.

Jadłowstręt

Jeśli dziecku jedzenie będzie się kojarzyło z ciągłymi awanturami i nieprzyjemną atmosferą, z pewnością przestanie interesować się jedzeniem. Możesz być pewna, że niemiłe wspomnienia będą towarzyszyły mu przez lata i ciężko będzie mu przekonać się do kulinarnych eksperymentów. Pamiętaj, że jedzenie nie może być traktowane przez dziecko niczym obowiązek.

Oczekiwanie nagród

Wypracowałaś sobie system kar i nagród związanych ze zjedzeniem przez malucha obiadu? Takie rozwiązanie może działać przez chwilę. Jeśli zależy Ci jedynie na pełnym brzuszku dziecka, sposób ten może wydawać się skuteczny, jednak na krótką metę. Jedzenie nie może być traktowane prze malucha niczym zło konieczne. Pokaż maluchowi, że wspólny obiad to doskonały moment na spędzenie czasu z najbliższymi.

Brak potrzeby jedzenia

Dziecko, któremu jedzenie kojarzy się jedynie z wrzaskiem i karami, nigdy nie wypracuje w sobie ochoty do eksperymentowania w kuchni. Jeżeli nauczysz malucha, że spożywanie posiłków to wielki wysiłek, za który jest nagradzane, wyrobisz w nim brak poczucia odpowiedzialności i przyzwyczaisz do tego, że to właśnie Twoim obowiązkiem jest "dostarczanie" mu kolejnych posiłków. Pozwól dziecku improwizować w kuchni- możliwe, że akurat dziś nie ma ochoty na zdrową zupkę. Starajcie się jak najczęściej rozmawiać o tym, czego chce maluch i czasami spełniajcie jego prośby. W ten sposób pokażecie mu, że jedzenie może być fajne!

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 27.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Super sprawa jak dla mnie to koktajle z talieos - moje dzieciaki nawet pija. Staram sie ograniczac chemie jak moge i to samo wpajam swojej rodznie . Nie stac mnie moze na towary z najwyzszej polki, ale staram sie jak moge zeby nie truc swojej rodziny.
Dodano: 2017-07-28 14:22:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×