5 zaskakujących sposobów na małego niejadka!

Próbowałaś już wszystkiego, a Twoje dziecko nadal nie lubi siadać z Wami do wspólnego posiłku? Te sposoby sprawią, że każdy niejadek pokocha jedzenie!

niejadek.jpg

Aby Twoje dziecko zaczęło lubić jedzenie, musisz nauczyć się kilku trików... I wcale nie chodzi o pięknie ozdobione kanapki czy fantazyjnie ułożone składniki obiadu. Oto nasze niezawodne sposoby:

1. Dobra atmosfera. Jeśli dziecko nie chce jeść, może to skutecznie zepsuć humor reszcie domowników. Godzinami stoisz w kuchni i przygotowujesz dania z najlepszych składników, a dziecko i tak wybrzydza? Mamy na to radę. Postaraj się zadbać o dobrą atmosferę. Naucz dziecko, że jedzenie to nie tylko "obowiązek", ale także miły czas spędzony w gronie najbliższych. Nie stresuj się gotowaniem obiadów- jeśli nie masz czasu, raz na jakiś czas zamów pizzę. Chodzi o to, aby maluch wyczuł, że podczas jedzenia w domu panuje dobra atmosfera. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Po prostu poproś, aby usiadło z Wami przy stole.

2. Głodówka. Prędzej czy później Twoje dziecko zgłodnieje... Wcale nie będziesz wyrodną matką, jeśli 5 razy dziennie podasz dziecku posiłek  i nie zaoferujesz nic poza tym. Pamiętaj jednak o stałych porach posiłków. Daj dziecku wybór-przygotowuj mu jego ulubione dania i nie naciskaj. Jeżeli nic nie zje- trudno. Nigdy jednak nie próbuj karmić malucha na siłę! Zobaczysz, że prędzej czy później dziecko samo zrozumie, że nie da się żyć bez jedzenia.

3. Konsekwencja. Jeśli chcesz nauczyć dziecko jeść, sama musisz nauczyć się konsekwencji. Nie możesz ulegać prośbom dziecka- nawet jeśli maluch lubi jeść tylko jedną rzecz, nie możesz przecież codziennie przygotowywać naleśników z czekoladą. Pamiętaj, że dziecko prędzej czy później pójdzie do przedszkola, a tam nikt nie będzie spełniał jego kulinarnych zachcianek. 

4. Podjadanie. Tak bardzo męczy Cię niechęć Twojego dziecka do jedzenia, że kiedy prosi Cię o małą przekąskę między posiłkami, z radością ją przygotowujesz? Nie rób tego ! Pokrojone jabłuszko czy biszkopty nie zastąpią dziecku pełnowartościowego posiłku, za to na moment wypełnią jego brzuszek. 

5. Eksperymentuj. Bawcie się wspólnie jedzeniem. Przecież przygotowanie obiadu może być dla dziecka świetną frajdą! Naucz malucha, że jedzenie może mieć mnóstwo wspaniałych smaków i kolorów, próbujcie nowych rzeczy całą rodziną. Nie naciskaj- pozwól próbować mu nowych rzeczy, ale nie każ zjadać od razu całej porcji.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 02.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Mam nadzieję, że się przyda dla mojego niejadka

http://e-minimini.pl
Dodano: 2016-12-09 14:01:17 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×