7 rzeczy, które powinnaś zrobić zanim zajdziesz w ciążę

Jeżeli planujesz zajście w ciążę, warto zrobić kilka rzeczy, na które potem możesz dłuuugo czekać. Zobacz jakie.

7 rzeczy, które powinnaś zrobić zanim zajdziesz w ciążę

7 rzeczy, które powinnaś zrobić zanim zajdziesz w ciążę


Ciąża i macierzyństwo to bardzo szczególny okres życia każdej kobiety. Od tego momentu już nie jesteś odpowiedzialna tylko za siebie, lecz teraz priorytetem staje się dziecko, którego się spodziewasz, a kiedy przyjdzie na świat, może postawić Twoje dotychczasowe życie na głowie.

Za niektórymi czynnościami sprzed ciąży możemy wybitnie tęsknić w czasie jej trwania, ponieważ są rzeczy, których musimy sobie na ten okres odmówić. Jedną z nich jest ostre jedzenie. Jeżeli jesteś jego fanką, warto przed planowaną ciążą zaspokoić swój apetyt. To doskonały czas także na zjedzenie romantycznej kolacji z partnerem, ponieważ kiedy maleństwo przyjdzie na świat, może Wam być ciężko znaleźć na to wolny wieczór.

O ile jeszcze być może znajdziecie chwilę dla siebie, o tyle drugą rzeczą, o której warto pomyśleć przed zajściem w ciążę jest spełnienie swojego marzenia o dalekiej podróży, gdyż wyjazdy - zwłaszcza długie i dalekie - bywają nie lada wyzwaniem po zostaniu rodzicem.

Przed zajściem w ciążę zrezygnuj z wszelkich używek. Jeżeli myślisz, że palenie wystarczy rzucić w momencie dowiedzenia się o ciąży, to jesteś w błędzie, ponieważ nikotyna jeszcze przez długie miesiące znajduje się w Twoim organizmie. Poza tym używki zmniejszają płodność, a u mężczyzn obniżają jakość nasienia.

7 rzeczy, które powinnaś zrobić zanim zajdziesz w ciążę

7 rzeczy, które powinnaś zrobić zanim zajdziesz w ciążę


Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przed staraniem się o dziecko jest waga. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Przed ciążą koniecznie zadbaj o zdrowie jamy ustnej. Wskazana jest m.in. wizyta u stomatologa, ponieważ wszelkiego rodzaju zapalenia, które mogą się pojawić, są zagrożeniem dla dziecka. Poza tym, jeżeli zdecydujemy się na leczenie ubytku, niewskazane jest używane znieczulenia, a już tym bardziej robienie zdjęć rentgenowskich.

Dużo wcześniej zacznij też spożywanie kwasu foliowego, którego brak powoduje wady cewy nerwowej u płodu. Poza tym zastanów się nad dotąd przyjmowanymi lekami, a swoje macierzyńskie plany koniecznie skonsultuj z lekarzem, ponieważ niektóre środki farmakologiczne mogą uszkadzać płód.

Jeżeli już jesteśmy przy lekarzu, to warto zwrócić uwagę na szczepienia. Dla nienarodzonego dziecka bardzo groźny jest zwłaszcza wirus różyczki, dlatego też warto zaszczepić się przeciwko niej, po czym odczekać ok. 3 miesiące do starań o dziecko. Wskazane jest także szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Co jeszcze dodałybyście do tej listy?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 27.03.2014 (aktualizacja: 2014-03-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×