A to ci zgryz!

Prostowanie zębów przestało być wstydliwym problemem dzieciństwa. Widok nastolatka z metalowym "łańcuszkiem" oplatającym zęby nikogo już nie dziwi. Dziś wypada mieć piękny uśmiech, dlatego warto o niego zadbać jak najwcześniej.

A to ci zgryz!

Jeszcze niedawno dzieci, które musiały nosić aparat korekcyjny na zębach, uważały to za prawdziwe nieszczęście. Dziś noszenie aparatu jest po prostu modne. Zęby prostują sobie także dorośli, jednak stomatolodzy i ortodonci nie ukrywają, że najskuteczniej zgryz naprawia się u młodych pacjentów. Krzywe zęby to nie tylko kwestia urody. Przeciążone i narażone na ścieranie są mniej odporne na próchnicę i choroby przyzębia. Trudniej nimi gryźć, mogą więc powodować problemy trawienne. Przy złym zgryzie niewłaściwie pracują stawy skroniowo-żuchwowe, wywołując bóle głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa. U dzieci mogą pojawić się kłopoty z wymową.

Nigdy nie jest za wcześnie

Prawie 80-90 proc. pacjentów ortodontów nabawiło się problemów ze zgryzem w pierwszych latach życia – mówi dr Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uwarunkowania genetyczne mają pewne znaczenie, ale ważniejsze jest to, co dzieje się po urodzeniu. Dziecko "pracuje" nad swoim uśmiechem od pierwszych dni życia. Liczy się m.in. pozycja podczas karmienia i spania, jak długo dziecko używa smoczka, kiedy zaczyna samodzielnie jeść.

Karmienie w dobrej pozycji

Bardzo ważne jest, jak mama układa niemowlę do karmienia. Jej pierś nie powinna uciskać dolnej szczęki (żuchwy) dziecka. Wszystkie noworodki przychodzą na świat z żuchwą lekko cofniętą. Z czasem ułożenie szczęk powinno się wyrównać. Jednak gdy żuchwa będzie przygniatana piersią, wada pogłębi się. Jeżeli maluch jest karmiony butelką,należy zwrócić uwagę na wielkość dziurki w smoczku. Gdy dziecko ssie pierś, musi się napracować, aby pokarm z niej wypłynął. To pobudza rozwój mięśni szczęk. Jeżeli dziurka w smoczku będzie zbyt duża, dziecko naje się szybko, ale mięśnie szczękowe nie będą pracować.  

W łóżeczku nie za nisko, nie za wysoko

Coraz rzadziej widuje się małe dzieci  śpiące na poduszce. Takie ułożenie powoduje ucisk szczęki i sprawia, że żuchwa nadmiernie się wysuwa. Lepiej też nie układać dziecka na idealnie płaskim materacyku. Będzie wtedy miało tendencję do spania z otwartą buzią, co może pogłębić tyłozgryz fizjologiczny. Głowa powinna być odrobinę wyżej niż nogi (ok. 10 st.). Wystarczy podłożyć coś pod przednie nogi łóżka.

Prawidłowe oddychanie

Dziecko, które nie ma kataru, powinno oddychać przez nos. Oddychanie ustami przyczynia się do pogłębiania się tyłozgryzu, a także próchnicy zębów mlecznych (do buzi wpada wtedy zanieczyszczone powietrze). Dlatego gdy mama zauważy, że maluch stale oddycha przez usta, powinna zwrócić na to uwagę lekarzowi. Taki objaw może wskazywać na alergię, skrzywienie przegrody nosowej czy tzw. trzeci migdał.   

Smoczek nie taki zły, ale... 

Dzieci przychodzą na świat z odruchem ssania, więc w pierwszym okresie życia smoczek im się przydaje. Niektóre mają ten odruch wyjątkowo silny i gdy rodzice zabierają im smoczek, zaczynają ssać palec. Warto wtedy wybrać mniejsze zło i smoczek pozostawić. Od ssania palca górne siekacze są wypychane do przodu, żuchwa cofa się jeszcze bardziej, a podniebienie się zwęża. – Badania wykazały, że ssanie smoczka do drugiego roku życia nie wpływa negatyw-nie na zgryz – mówi dr Olczak-Kowalczyk. – Nie ma natomiast powodu, aby używało go dwuletnie dziecko. W tym wieku powinno już samodzielnie gryźć i żuć pokarmy.      


Dodał(a): Małgosia Herman , Poniedziałek 07.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
madalena
Mam nakładki z tego gabinetu, osobiście się z dr Rojkiem styczności nie miałam.
Na początku, jak będziesz je nosić możesz czuć się dziwnie, będą trochę "uwierać", ale po kilku dniach, powinno już być dobrze.
Dodano: 2014-02-21 10:48:14 Zgłoś nadużycie
aga777
Ja czytała ostatnio jakiś artykuł o nakładach prostujących - Clear Aligner. W swojej okolicy znalazłam gabinet Rojekdental (Olsztyn), który na zamówienie wykonuje takie nakładki. Czy któraś z Was może miała do czynienia albo z tymi nakładkami, albo z tym gabinetem???
Dodano: 2014-02-13 11:21:42 Zgłoś nadużycie
matula
żeby przekonać moje dziecko do noszenia aparatu, założyłam sobie stały aparat u http://www.vipdental.pl -moje zęby są lekko krzywe, córka teraz chętniej nosi aparat, więc metoda okazała się skuteczna:)
Dodano: 2014-01-16 09:32:10 Zgłoś nadużycie
sambaMamba
Mnie tak długo mój dentysta namawiał na aparat, że w końcu uległam i nie żałuję :) Ortodonta w Candeo założyła mi przezroczyste zamki i w sumie aprat nie rzuca się za bardzo w oczy. Poza tym będę go nosić jeszcze tylko 1,5 roku, da się przeżyć, a efekt na całe życie :)
Dodano: 2013-08-21 09:38:50 Zgłoś nadużycie
Makler
Czy któraś mama stosowała u dziecka preparat Plomb-r (www.plomb-r.pl) do wypełniania ubytków?
Dodano: 2012-10-16 11:04:13 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×