Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?

Przyszłe mamy często zastanawiają się nad sposobem porodu i niejednokrotnie jest to jedno z najbardziej nurtujących ich wątpliwości. Zobaczcie, na czym polega cesarskie cięcie i kiedy jest ono wykonywane.

Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?

Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?


Często zdarza się, że cała ciąża przebiega pomyślnie i jasne jest, że poród odbędzie się droga naturalną w wybrany przez pacjentkę sposób - tradycyjnie, lub np. w wodzie, lecz życie zaskakuje i może być potrzebne cesarskie cięcie. Dawniej bano się tego rozwiązania, lecz obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na nie. Wynika to zapewne z faktu, że jest ono coraz bezpieczniejsze, ponieważ został zmieniony sposób cięcia, a znieczulenie ogólne jest podawane tylko w szczególnych przypadkach.

Wskazaniami do przeprowadzenia cesarskiego cięcia są: krótkowzroczność, nieprawidłowa budowa macicy, osłabienie ścianek macicy po przeprowadzanych zabiegach, konflikt serologiczny, guzy macicy, cukrzyca matki, odklejenie łożyska, wypadnięcie pępowiny, duża wielkość dziecka, zbyt małe rozwarcie, nieprawidłowe ułożenie płodu i jeszcze wiele innych, medycznych wskazań.

Często jest tak, że poród rozpoczyna się od naturalnego, lecz w miarę przedłużania się czasu jego trwania, lekarze podejmują decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia pomimo wcześniejszego braku brania tej możliwości pod uwagę. Lekarz powinien nas jednak zaznajomić z tą możliwością w czasie konsultacji w czasie ciąży, abyśmy potem nie były zaskoczone tym, co dzieje się z naszym ciałem.

Jak przebiega ten zabieg?


Przed porodem pacjentka nie powinna spożywać żadnych posiłków i napojów przez co najmniej 6 godzin. Należy być również wypróżnionym, więc niech nas nie zaskoczy możliwość przeprowadzenia lewatywy. Następnie podawana jest kroplówka, która może zawierać np. glukozę, która spowoduje zwiększenie objętości krwi. Założony zostanie również cewnik oraz podane znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki któremu nic nie czujemy od pasa w dół. Istnieje też możliwość podania znieczulenia ogólnego.

Po przygotowaniach rozpoczyna się zabieg, w czasie którego lekarz robi nacięcie na wysokości spojenia łonowego wynoszące 15 cm i przebiegające poprzecznie przez brzuch. Przecięte zostają powłoki skórne, otrzewna, a także macica i wtedy to zostaje wyjęte dziecko, odcięta pępowina, a także zazwyczaj po usunięciu łożyska następuje łyżeczkowanie macicy.

Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?

Cesarskie cięcie - co warto o nim wiedzieć?


Po porodzie bardzo ważna jest higiena rany, dlatego też nie można moczyć opatrunku, a po zagojeniu, bliznę należy przemywać wodą i zwykłym, szarym mydłem. Przez pierwsze tygodnie w okolicach rany może być odczuwane ciągnięcie oraz ból przy dotykaniu blizny.

Zdarza się, że część kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, ponieważ wydaje im się, że jest to dużo szybsze i mniej bolesne rozwiązanie, lecz należy pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, po którym mogą nastąpić komplikacje w postaci np. zakażeń.


Zobaczcie także filmik, z którego dowiecie się, jak przebiega cesarskie cięcie:Zobaczcie także galerię gwiazd ze swoimi dziećmi:
Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 28.05.2014 (aktualizacja: 2014-05-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar