Chemikalia z tworzyw sztucznych poważnie szkodzą zdrowiu nienarodzonych chłopców?

Niektóre chemikalia znajdujące się w różnych opakowaniach i rzeczach z tworzyw sztucznych mogą szkodzić zdrowiu. Co więcej, okazało się także, że mogą one zmieniać budowę narządów płciowych chłopców jeszcze przed ich narodzinami!

niemowlę.jpg

Chemikalia z opakowań zaburzają budowę genitaliów chłopców jeszcze przed narodzeniem?

Nie od dziś jest wiadome, że związki chemiczne jakimi są ftalany znaleźć można w wielu przedmiotach codziennego użytku wytworzonych z tworzyw sztucznych. Jak ostrzegają naukowcy ich działanie na człowieka może być szkodliwe, a najnowsze wyniki potwierdzają tę teorię.

Badania przeprowadzone na 700 noworodkach potwierdzają wcześniejsze wyniki eksperymentów, że ftalany, chemikalia zawarte w przedmiotach codziennego użytku, z którymi wszyscy mamy styczność mogą negatywnie wpływać na zmianę w sposobie rozwoju męskiego układu rozrodczego.

Zobacz też: SZOK! DZIEWCZYNKA URODZIŁA SIĘ W... CIĄŻY! 

Ftalany są grupą chemikaliów przemysłowych, które są szeroko używane do produkcji wielu otaczających nas przedmiotów takich jak opakowania na żywność przetworzoną, podłogi, perfumy, farby, czy lakiery. Przez ich szkodliwy wpływ na zdrowie zabawki dla dzieci, które wytworzone były z udziałem ftalanów zostały w Stanach Zjednoczonych wycofane ze sprzedaży, jednak nadal pozostają obecne w innych produktach.

 

Z opublikowanych najnowszych badań wynika, że u chłopców, których mamy podczas ciąży miały większą styczność z ftalanami, odległość między odbytnicą, a genitaliami okazała się o 4 procent mniejsza niż u tych, którzy będąc w łonie matki nie mieli tak dużej styczności z tymi środkami. Miara ta jest o tyle ważna, że według naukowców jest ona wyznacznikiem zdrowia reprodukcyjnego.

Zobacz też: DOROSŁE CHOROBY W DZIECIĘCYM ŚWIECIE

Zmiany te nie były bardzo duże i ciężko jest w tym momencie określić, czy będą miały wpływ na przyszły rozwój i możliwości posiadania potomstwa przez przebadanych chłopców, jednak negatywny wpływ ftalanów został potwierdzony po raz kolejny. Całkowite usunięcie ich z życia na dzień dzisiejszy jest wręcz niemożliwe, jednak należy się starać, by ograniczyć je do minimum.

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować lub przynajmniej mocno ograniczyć spożywanie przetworzonej żywności, która często pakowana jest w tworzywa zawierające ftalany.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 20.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×