Ciemieniucha - problem czy standard?

Czy na głowie Twojego bobaska pojawiły się małe białe łuski i nie wiesz skąd się wzięły? To ciemieniucha! Popularna przypadłość, która dotyka już nawet 6 tygodniowe maluszki. Skąd się wzięła i jak sobie z nią radzić?

Ciemieniucha - problem czy standard?

Ciemieniucha - problem czy standard?

Ciemieniucha bardzo często występuje u niemowląt i małych dzieci (nawet tych w wieku przedszkolnym). Zazwyczaj pojawia się na głowie dziecka zanim skończy ono szósty tydzień życia, ale może wystąpić także w późniejszym wieku. Ciemieniucha charakteryzuje się biało-żółtymi łuskami, które przypominają łupież, i może wystąpić w pojedynczych miejscach albo na całej głowie maluszka. 

Ciemieniucha to nic innego jak odrzucone komórki skóry oraz łój z gruczołów łojowych. Nie do końca wiadomo, czym ta nadprodukcja jest spowodowana. Podejrzewa się też, że ciemieniucha, ta występująca u starszych może być reakcją alergiczną na krowie mleko.  

Nie da się uniknąć ciemieniuchy, ale można starać się jej zapobiec poprzez odpowiednią pielęgnację. Należy codzienne czesać włosy i skórę głowy maluszka miękką szczotką przeznaczoną do tego celu. Trzeba myć włosy dziecka średnio dwa razy w tygodniu (można do tego użyć specjalnego szamponu przeznaczonego dla małych dzieci). Można również na 15 minut przed kąpielą smarować skórę głowy oliwką dla niemowląt, następnie ją wyczesać szczotką i umyć głowę dziecka. Po kąpieli zaleca się nasmarowanie główki kremem nawilżającym.

Należy pamiętać, że nawet po zniknięciu ciemieniuchy trzeba obserwować skórę dziecka, ponieważ ma ona skłonności do nawrotów. Czasem ciemieniucha może być mylona z łojotokowym zapaleniem skóry. Jeżeli nie mamy pewności należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Przeczytaj również: 

Jak nosić niemowlę? 

Zdrowe zęby malucha 

Szampon wszystko umyje 


Dodał(a): Ewa Nenko , Piątek 13.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×