Co może i co powinna jeść matka karmiąca piersią? Zobacz!

Właśnie zostałaś mamą i karmisz piersią? Gratulacje! Zobacz, jak komponować swój jadłospis, aby Twój maluszek rozwijał się prawidłowo!

dietamamykarmiacejmaIN1.jpg

Dieta dla matki karmiącej

Dieta mamy, która karmi maluszka powinna oczywiście opierać się na pewnych obostrzeniach, o których zaraz sobie powiemy, jednak zacznijmy od jej podstawowej zasady: jadłospis matki karmiącej piersią w żadnym wypadku nie może być monotonny i mało urozmaicony! Odżywianie matki karmiącej powinno być zróżnicowane tak, aby karmiąca mama mogła dostarczyć maluszkowi jak najwięcej potrzebnych mu w tym momencie składników odżywczych.

Co więcej, nie należy również zapominać o potrzebach samej świeżo upieczonej mamusi, która teraz bardziej niż wcześniej potrzebuje dopływu energii w postaci jedzenia. 

Warto pamiętać, że odżywianie matki karmiącej powinno być teraz nieco bardziej obfite niż zwykle. Karmiąca mama powinna spożywać teraz o około 200 kcal więcej niż w okresie ciąży. Aby jednak uzyskać ten efekt, nie musisz skrupulatnie liczyć kalorii. Po prostu jedz tyle, na ile masz ochotę i ile potrzebujesz. Gdy nie jesteś już głodna - odchodź od stołu, a jeśli czujesz, że potrzebujesz jeszcze coś przekąsić - śmiało sięgaj po zdrowe pokarmy. Warto pamiętać, aby Twoja dieta była teraz lekkostrawna.

Jeśli po ciąży została Ci spora nadwaga, staraj się nie zwiększać porcji, tylko utrzymać poziom spożywanych pokarmów na podobnym poziomie, co w okresie ciąży. Dzięki karmieniu piersią, szybciej wrócisz do swojej dawnej sylwetki. 


Skaza białkowa a dieta matki karmiącej

Skaza białkowa to inaczej alergia pokarmowa, którą możemy zaobserwować u malucha po wystąpieniu wysypki i innych zmian skórnych, a także często kolki i nadmiernego ulewania pokarmu. 

Skaza najczęściej występuje u dzieci, których rodzie są na coś uczuleni. W społeczeństwie istnieje przekonanie, że skaza białkowa powodowana jest przez alergię na krowie mleko i jego przetwory. I chociaż jest w tym sporo prawdy, to problem ten jest bardziej złożony, a skaza może być wywołana również innymi produktami żywieniowymi. 

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej, gdy zauważymy u dziecka problem skazy białkowej? Po pierwsze warto bacznie obserwować to, co jesz oraz to, jak na dany pokarm reaguje Twoje dziecko. Uwaga! Warto wiedzieć, że reakcja alergiczna może wystąpić u maluszka nawet po kilku dniach. Nowe produkty do swojej diety wprowadzaj więc powoli i stopniowo, aby mieć czas na wnikliwą obserwację. Jeśli problemem jest skaza białkowa, prawdopodobnie będziesz musiała przejść na dietę bezmleczną mamy karmiącej. 

Oznacza to niespożywanie nie tylko mleka krowiego, ale także jego przetworów: jogurtów, śmietany, lodów, kefiru itp. W przypadku skazy białkowej, pod znakiem zapytania stoi także spożywanie innych potencjalnych alergenów takich, jak: jaja, gluten, soja, ryby, soja, kakao, czekolada, owoce cytrusowe, orzechy, orzeszki ziemne, migdały i pistacje. Aby jednoznacznie stwierdzić, co uczula Twojego malucha, skontaktuj się z lekarzem. 


Dieta matki karmiącej w pierwszych dniach

W pierwszych dniach dieta karmiącej mamy powinna być po pierwsze lekkostrawna - unikamy potraw smażonych, tłustych, ostrych i wzdymających, a wybieramy te chude i gotowane.  

Wszystko przez to, że przewód pokarmowy naszego maluszka jest jeszcze bardzo delikatny i nie chcemy wyrządzić mu krzywdy. 

Nie warto jeść także produktów wysoko przetworzonych i mocno słodzonych, takich jak czekoladki, ciastka, wszelkiego typu słodycze i przekąski - pamiętajmy, że także Twój organizm i układ pokarmowy są po wielkim wysiłku, jakim był poród i również potrzebują specjalnego traktowania. 


Zobacz też:zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Natalia Fijał , Sobota 24.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Taka mała uwaga: Nie warto jeść produktów wysoko przetworzonych nie tylko w czasie karmienia, ale również w czasie ciąży i w ogóle w każdym czasie ;)
Dziewczyny będziecie piękniejsze i zdrowsze jak zrezygnujecie z takiego śmieciowego żarcia ;)
Pozdrowienia z http://mamawygrywa.com.pl/
Dodano: 2017-06-24 11:28:17 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×