Co musisz wiedzieć, zanim adoptujesz dziecko?

Marzycie o adopcji dziecka? Zobacz, co wiąże się z taką decyzją!

adopcjaaaa.jpg

Decyzja o posiadaniu dziecka jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Jeszcze poważniejsza jest decyzja o adopcji dziecka. Pary, które chcą zostać adopcyjnymi rodzicami, nie zawsze wiedzą, na co muszą być gotowe. Okazuje się także, że nie każdy może adoptować dziecko, a cała procedura jest bardzo czasochłonna i trudna. Przede wszystkim musisz pamiętać, że dziecko nie może być lekarstwem dla Waszego związku. Jeżeli fakt, że nie możecie mieć własnych dzieci, był dla Was trudny do zaakceptowania, dajcie sobie czas i przyzwyczajcie się do tej myśli. Dziecko, które adoptujecie, nie może służyć złagodzeniu Waszego cierpienia. Musicie także oboje być stuprocentowo pewni. Od momentu, kiedy staniecie się rodzicami, będziecie mieli dużo mniej czasu dla siebie, z takiej decyzji nie możecie się również wycofać. 

Zanim adoptujecie dziecko, czeka Was wiele miesięcy przygotowań. Spotykajcie się z dziećmi znajomych, bawcie się z nimi, obserwujcie ich zachowania. Musicie także pamiętać, że zabieracie pod swój dach dziecko, które być może ma za sobą bardzo trudne przeżycia- Wasze życie we trójkę wcale nie musi być sielanką. Nawet małe dziecko ma pewne cechy charakteru, które już się ukształtowały. Dlatego w swoich wyobrażeniach weźcie pod uwagę również te gorsze chwile. Najprawdopodobniej marzycie o jak najmniejszym dziecku- w Polsce najczęściej są adoptowane dzieci do 4 roku życia... Wiąże się to jednak z większymi trudnościami.

Adoptować można jedynie dziecko, które zostało opuszczone przez rodziców- z powodu śmierci lub zrzeczenia się władzy rodzicielskiej. Nie dotyczy to dzieci opuszczonych w "oknach życia"- najpierw należy ustalić, czy jego rodzice faktycznie je opuścili. Szkolenia i procedury trwają zazwyczaj prawie rok- w tym czasie musicie zdobyć wszystkie niezbędne umiejętności, a także zaprzyjaźnić się z dzieckiem, które adoptujecie. W naszym kraju istnieje możliwość adoptowania dziecka przez osobę samotną, jednak ośrodki bardziej doceniają pełne rodziny. Zanim wybierzecie się do ośrodka adopcyjnego, warto umówić się na rozmowę z rodzicami, którzy proces adopcyjny mają już za sobą. 

Mimo że wychowanie dziecka to najtrudniejsze zadanie w życiu, to również najpiękniejsze doświadczenie, jakie możecie wspólnie przeżywać.  

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 10.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×