Co zrobić, żeby niemowlę ładnie zasypiało? Kilka sposobów

Klka porad dla młodych rodziców - co zrobić, żeby maluch zasypiał bez grymaszenia.

co-zrobic-zeby-niemowle-ladnie-zasypialo.jpgZbliża się późna godzina a niemowlę szaleje po domu i ani myśli zasnąć? Być może nie wybawiło się za dzień cały, pomyliło dzień z nocą, a może po prostu nie ma ochoty na sen i już. Jest kilka sposobów, co zrobić, żeby niemowlę ładnie zasypiało i pozwoliło rodzicom spokojnie spędzić wieczór we dwoje. Celowo piszemy o "ładnym" zasypianiu a nie "szybkim", bo mamy na myśli zasypianie dziecka bez grymaszenia i płaczu. W końcu, w tym wszystkim najgorsze nie jest siedzenie przy dziecku, trzymanie go za rączkę, nawet śpiewanie kołysanek po raz piąty czy dziesiąty, ale wysłuchiwanie marudzenia. 

Dziś podajemy ogólne zasady, które nie są do zastosowania na "tip-top", kiedy tylko chcecie by dziecko zasnęło. To sposoby na dłuższą metę, które powinny sprawić, że po pewnym czasie wasze niemowlę zacznie samo układać się do snu w godzinach wieczornych.

 Zobacz także: Jak dbać o zęby niemowlaka? Wszystko, co powinna wiedzieć mama

Zobaczcie, jakie warunki muszą być spełnione, żeby niemowlę ładnie zasypiało i dobrze spało w nocy. 

  • RYTUŁAŁY PRZY ZASYPIANIU. Postaraj się, by każdy wieczór wyglądał mniej więcej podobnie. Unikaj tańców przy ulubionej muzyce dziecka, zabawy w chowanego czy innych zajęć, które tylko rozweselą i pobudzą dziecko. Dobrze by było, gdyby kolacja, kąpiel i układanie się w łóżeczku na noc odbywało się w podobnych porach i w tej samej kolejności każdego dnia. o pora kolacji, kąpieli i układania w łóżeczku, jak również kolejność tych czynności była codziennie taka sama. 

  • LEKKA KOLACJA. Same dobrze wiecie, że lepiej na noc za bardzo się nie objadać. Nie pozwól też na to niemowlakowi. Podaj mu na kolację kaszkę, czy inne lekkie danie, które jednocześnie będzie sycące. Ważna jest też pora kolacji - lepiej, żeby nie była zbyt późna, gdy maluch nie będzie miał ani siły, ani ochoty na jedzenie. 

  • AKTYWNY DZIEŃ. Pozwól dziecku wyszaleć się w dzień, dzięki temu pełne wrażeń szybko zaśnie wieczorem. Bawcie się, spacerujcie, śpiewajcie piosenki i czytajcie książeczki. Niech maluch uczy się i poznaje świat!

  • ZABAWY W KĄPIELI. Większość niemowląt uwielbia kąpiele. Jeśli twój maluch też należy do tej grupy (a w dodatku już sam siedzi) pozwól mu bawić się w wodzie. Do kupienia jest wiele ciekawych zabawek, które mogą umilić każdą kąpiel. Niech będzie to czas na ostatnią zabawę w ciągu dnia. 

A jeśli stosujesz te sposoby już od jakiegoś czasu i widzisz, że na nic się one zdają - zobacz nasze zestawienie piosenek-szumów, które powinny uśpić każdego niemowlaka.  

    Źródło: MilionKobiet.pl
    Foto: Shutterstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 26.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×