Czas dla dziecka, czas dla rodzica

Czas dla małego dziecka nie istnieje, liczy się "tu i teraz". Dorośli powinni się uczyć od dzieci tej umiejętności. Trenerzy na warsztatach antystresowych wielokrotnie powtarzają, że ważne aby być myślami "tu i teraz".

Sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem

My często jednak przeskakujemy w myślach do przodu – robiąc śniadanie, myślami jesteśmy już w drodze do pracy; w drodze do pracy, już zastanawiamy się nad zadaniami jakie na nas czekają; a pracy, już myślimy co zrobić na obiad. Poprzez to my dorośli nie potrafimy się tak bardzo cieszyć chwilą i często czujemy się zmęczeni. Często też mamy wrażenie, że czas przepływa nam przez palce. Można spróbować lepiej zarządzać swoim czasem jako rodzic i również uczyć się od dziecka, aby choć od czasu do czasu zwolnić tempo i skupić się na teraźniejszości.

Rodzic menadżerem swojego czasu

Kiedy stajemy się rodzicami  to ilość nowy obowiązków często nas przytłacza. W końcu pojawienie się nowego członka rodziny to prawdziwa rewolucja. Czujemy zmęczenie nocnymi pobudkami, czasem który trzeba poświęcić na cowieczorne czynności pielęgnacyjne. A jeśli dziecko jest starsze to jeszcze fajnie wyjść gdzieś razem czy pobawić się w domu. Oczywiście są to przyjemne sprawy, ale czasami w natłoku rzeczy które są do zrobienia niekiedy i po tych przyjemnych czynnościach jesteśmy zmęczeni. A kiedy pojawia się jeszcze jedno dziecko bywa że czujemy się tak jakbyśmy "włączyli kolejny bieg" i już nie możemy go wyłączyć. Wszystko robimy w pośpiechu i czujemy się z tym źle. Jak sobie z tym poradzić?

Należy przyjrzeć się temu na co poświęcamy czas w ciągu dnia: usiądź i rozpisz to na kartce: domowe obowiązki, praca, zabawa i czas dla dzieci, czas dla siebie (spędzany aktywnie), czas wolny (i co się na niego składa) i zastanów się ile czasu dziennie poświęcasz ta każdą z tych rzeczy.

Planuj: jeśli czujemy się przytłoczeni nadmiarem codziennych zadań, a czas który poświęcamy dziecku wydaje Ci się za krótki i za mało efektywny warto zastanowić się czy plan tygodniowy jest dobrze rozłożony. Ktoś mógłby pomyśleć, "nie lubię planować, nie lubię żyć w rutynie",  ale przychodzi czasami taki moment, że zaplanowany dzień przekornie może dać więcej wolności i pozwolić złapać większy oddech.

Zastanów się również kiedy w ciągu dnia masz najwięcej energii a kiedy czujesz że uszło z Ciebie powietrze. Staraj się w czasie swojej największej sprawności wykonywać jak najwięcej zadań. Zacznij od wykonania zadań najważniejszych.
Dziel się obowiązkami: pamiętaj że jeśli możesz to dziel się obowiązkami z najbliższymi. Niech jeden z rodziców nie bierze na siebie większego ciężaru niż może udźwignąć.

Aktywnie wypoczywaj:  pamiętaj o czasie dla siebie i spędzaj go aktywnie. Jeśli czujesz zmęczenie i po ciężkim dniu zwykle padasz przez telewizorem i przerzucasz kanał za kanałem to postaraj się tak spędzany czas zamienić na spacer czy czytanie książki lub zajęcie się swoim hobby. Specjaliści mówią, że im więcej czasu spędzimy na realizowaniu zadań tym więcej czasu później poświęcimy na tzw. działania bezcelowe czyli np. oglądanie telewizji. Takie działania bezcelowe są pożeraczami czasu. Dają nam bardzo pozorne odczucie odpoczynku i poczucie szybko płynącego czasu. Aby faktycznie odpocząć i czuć, że "czas nie przecieka nam przez palce" warto skupić się na byciu "tu i teraz" np. poprzez rozwijanie własnego "ja", realizując swoje hobby czy na pielęgnowaniu więzi z bliskimi. Mając rodzinę logistyka i dobre planowanie są kluczem do sukcesu aby pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki , sprawy do załatwienia oraz mieć czas dla dzieci i siebie.

Aktywnie spędzaj czas z dzieckiem – to znaczy daj mu swoją uwagę

Dla dziecka bardzo ważne jest aby spędzać z nim czas, poświęcać mu uwagę. Lepiej bawić się uważnie z dzieckiem przez przynajmniej kilkanaście minut w ciągu dnia niż poświęcić mu cały dzień ale tak naprawdę zajmując się wszystkim innym, będąc jedynie obok dziecka. W jaki sposób możemy daj mu odczuć nasze zainteresowanie? Ważne jest aby skupić się na tym co robimy teraz; rozmawiając z dzieckiem zadawajmy pytania otwarte a nie zamknięte na które dziecko odpowie nam "tak" lub "nie"; zachęcajmy do kreatywności np. poprzez zabawę z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie do ćwiczenia precyzji, cierpliwości i koncentracji uwagi nakrętek po napojach oraz szczypcy wykorzystywanych w kuchni. Zadanie polega na chwytaniu szczypcami nakrętek i wrzucaniu ich do naczynia. Stopień trudności można zwiększać wielkością przedmiotów, które są do złapania lub wybierać mniej lub bardziej twarde. Rodzaj takiej zabawy, przedmiotów które zostaną użyte w zabawie oraz sposobu ich wykorzystania są ograniczone jedynie przez wyobraźnie dziecka i rodzica.


Czas dla dziecka a czas dla rodzica

Małe dzieci nie mają poczucia czasu. Nie są w stanie stwierdzić czy minęła godzina czy zaledwie pięć minut. Z wiekiem się to zmienia. Dwu i pół czy trzy latek zaczyna rozróżniać to co zdarzyło się wczoraj, dzisiaj i to co ma się zdarzyć jutro. Powoli orientuje się, że wczoraj byliśmy u babci, a jutro jedziemy do zoo mimo, że może jeszcze długo przekręcać te określenia czasu. Jednak nie jest jeszcze w stanie bardziej poczuć upływu czasu. Mówienie do dziecka "za pięć minut wychodzimy z placu zabaw" mija się z celem, bo nic dziecku nie mówi. Ale jeśli dodamy że możesz jeszcze dwa razy zjechać ze zjeżdżalni i idziemy to dziecko będzie już miało jakiś punkt odniesienia – dwa zjazdy na zjeżdżalni to pięć minut.

Dzieci w wieku ok. czterech czy pięciu latek zaczynają powoli czuć ile może trwać jedną czy pięć minut – że jest to krótko, a ile może trwać dwie czy kilka godzin – że to długo. Mogą sobie wyobrażać, że za kilka godzin będzie podwieczorek i mama mnie odbierze z przedszkola. Jednak też jeszcze potrzebują punktów odniesienia w postaci zdarzeń jakie mają miejsce w ciągu dnia. Zwykle dopiero dzieci w okresie wczesnoszkolnym, takie które rozumieją pojęcie liczby zaczynają uczyć się korzystać z zegarka i zaczynają rozumieć jego funkcje. Również jest im łatwiej zrozumieć pojęcia "tydzień", "miesiąc". Gdy dzieciaki lepiej odnajdują się w czasie przestaje wszystko być dla nich „za trzy minuty” czy to, że przez cały dzień jest w pół do dwunastej.

Warto o tym pamiętać w kontakcie z dzieckiem aby lepiej się je rozumieć i uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Zdarza się przecież, że gdzieś się spieszymy, a dzieci wtedy mają wtedy duuużo czasu. Chcemy szybko wyjść z domu a dziecko ociąga się w ubieraniu, chce się jeszcze napić a później jeszcze siusiu. Ale to przecież nam się spieszy nie dziecku. Aby unikać takich sytuacji trzeba o tym pamiętać i starać się planować tak czas, aby starczyło go na wolniejsze przygotowanie się dziecka do wyjścia.

Ważny jest dla dziecka czas, który spędza on z rodzicem, ale ważne jest również to aby rodzic miał czas dla siebie, bo dzięki temu dba o swoją higienę psychiczną. A wszystko to przekłada się później na uważnie i z miłością spędzony czas na czynnościach, które dzieją się w danej chwili. Dlatego szanujmy siebie i swój czas.

Tekst: Marta Cholewińska-Dacka

Źródło:Mamy czas, taty czas - nic nie goni nas!Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 23.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Karo4
My często chodzimy razem do Teatru Małego Widza (www.teatrmalegowidza.pl), żeby zrekompensować brak czasu w tygodniu. Wiadomo, pracować musi każdy
Dodano: 2014-05-23 13:58:23 Zgłoś nadużycie
Radosc1
Każdy rodzic powinien wiedzieć jak w odpowiedni sposób zarządzać swoim czasem, by znaleźć go dla siebie i dla swojej pociechy. Zainteresowanych rodziców i nie tylko odsyłam do strony, którą gorąco polecam :) - http://4grow.pl/szkolenie-efektywne-zarzadzanie-czasem-pracy-szkolenia-warszawa
Dodano: 2013-09-17 12:12:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×